jlbjlt.net

jelibojelito:

pomáháme propagovat kulturu okrajového zájmu, ale nezanedbatelného významu

v provozu od 01/08/2006

vyhledávání:

doporučujeme:

mofuwebsite
monoskop
monoskop log
mediabaze.cz
artlist
artyčok.tv
vvp avu
a pak ještě taky: culturenet.cz
proculture
abart
artalk
artmap
doc alliance films
dok.revue
foodlab
kinoaparát.cz
radiogalerie

odkazy:

25fps
35m2
3x3
4am
alfred ve dvoře
am180.org
avu
berlinskej model
brno-kultura-tic
ciant
česká centra
damúza
divadlo.cz
divadlo29
divus
entrance gallery
etc.galerie
famu/cas
fcca.cz
fiducia
fiume
fotograf gallery
fresh_eye
futuraproject
galerie 207
galerie ahoj nazdar čau
galerie amu
galerie dads
galerie f. baumanna
galéria hit
galerie holec
galerie jelení
galerie kin jídelna
galerie kiv
galerie klubovna
galerie luxfer
galerie města blanska
galerie města třince
galerie nashledanou
galerie půda
galerie off/format
galerie pavilon
galerie umakart
galerie vzájemnost
his voice
hucot
hunt kastner
industra art
institut intermédií
institut umění
jiri svestka gallery
kabinet múz
karlin studios
klangundkrach
kýbl
make make
meetfactory
multiplace
newmusic.cz
paf
pechakucha
perzekuce.cz
petrohradská kolektiv
photo5
prádelna bohnice
prague.tv
prototyp
screen saver gallery
sam83
silver rocket
skutečnost
starcastic
stimul festival
školská28
tranzit.org
tranzitdisplay
videokemp
umělec international
unarclub
unijazz
vitrína deniska
všup
words4u

bylo-libo:

arkham
arskontakt
artservis
benzinka
bleeding.webz.cz
c2c
display.cz
galeriemagda
galerie fenester
galerie k4
gallery kressling
galerie laboratorio
kultura jinak
lemurie
muteme
sperm
trafačka

tech:

xhtml i css validní
hosting multiplace.sk
jelibo loga a bannery?
jsme archivovaný
taky facebook
last.fm

avízo:

Cena Jindřicha Chalupeckého / Finále 2016

Vystavující umělci: Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola, Johana Střížková
Host: Laure Prouvost (FR)
Kurátorka výstavy: Karina Kottová
Spolukurátorka výstavy Laure Prouvost: iLiana Fokianaki
Architekt výstavy: Zbyněk Baladrán

Mezinárodní porota mezi pětici finalistů 27. ročníku nejprestižnějšího českého ocenění pro umělce do 35 let vybrala Aleše Čermáka, Katarínu Hládekovou, Annu Hulačovou, Matyáše Chocholu a Johanu Střížkovou. Po sérii doprovodných programů konaných během první poloviny roku po celé České republice se umělci společně představí na podzimní výstavě ve Veletržním paláci. Pro tuto příležitost připravují nové projekty od sochařských a audiovizuálních instalací přes experimentální práci s médiem fotografie až po krátké filmové eseje. Společným jmenovatelem je jim křehké napětí mezi poetičností a angažovaností v nejsoučasnějších tématech a výzvách. Výstava není koncipována jako juxtapozice individuálních „soutěžících“ přístupů, ale spíše jako prostor pro velkorysou prezentaci pěti výrazných umělců nastupující generace, s cílem poskytnout jim co nejvíce koncepčního a produkčního zázemí pro jejich aktuální práci. Výstava bude zdůrazněna také jako celek představující určitou časově či generačně vymezenou výpověď, ve které se jednotlivé přístupy mohou prolínat a doplňovat nečekanými souvislostmi.

V roce 2016 se výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého uskuteční po brněnském ročníku opět v Národní galerii v Praze, Veletržním paláci. Je koncipována pro prostory tzv. Korsa a přilehlých, mnohdy původně nevýstavních prostor a navazuje tak na loňskou prezentaci výstavy Silver Lining k pětadvacátému výročí Ceny. Finalisty letošního ročníku Ceny Jindřich Chalupeckého vybrala mezinárodní porota ve složení Holly Block, kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku, výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová, výtvarný kritik a kurátor Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Zahraniční host: Laure Prouvost (Turner Prize 2013)
Významnou novinkou pro letošní ročník je započetí nové tradice hostů: laureátů zahraničních cen pro vizuální umělce, kteří budou vystavovat společně s finalisty CJCH. Cílem této snahy je umožnit finalistům prezentaci svého díla v dialogu s mezinárodně uznávanými umělci, ale také přezkoumávat význam a vztah uměleckých ocenění v různých kontextech, v rámci předních i periferních či teprve se rodících uměleckých scén.

Hostem pro rok 2016 je původem francouzská umělkyně Laure Prouvost (1978), laureátka Turner Prize z roku 2013. Prouvost, která v současnosti žije mezi Londýnem a Antverpami, je první Francouzskou, která získala toto prestižní ocenění pro umělce pocházející z Velké Británie, nebo působící na britské scéně. Své dílo představila v mnoha předních institucích, jako je New Museum v New Yorku, Whitechapel Gallery či Tate Britain v Londýně, Extra City Kunsthal v Antverpách, Musée d’Art Contemporain de Bordeaux v Bordeaux, Neuer Berliner Kunstverein v Berlíně ad.

Přístup Laure Prouvost je zcela intermediální. Ve svých dílech autorka kombinuje video, malbu a objekt i site-specific audiovizuální instalace, přičemž vytváří sugestivní, mnohdy až divadelně laděné scény a prostředí. Prouvost tematizuje přírodní motivy, sexualitu a svádění ve vztahu k moci peněz, soudobých relikvií či technologií, případně fabuluje o svých prarodičích, jimž přisuzuje spojení s dadaistickým hnutím. Důležitou součástí jejích ojedinělých, vizuálně i konceptuálně atraktivních děl, je také hra s jazykem, textem a obecně možnostmi sdělení. V Praze Prouvost představí mimo jiné jeden ze svých nejnovějších filmů, Into All That is Here (2015).

Finalisté CJCH 2016

Aleš Čermák (1984) je absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, Ateliéru intermediální tvorby II – školy Jiřího Příhody. Strávil semestrální stáž na Cooper Union School of Art v New Yorku. Je zakladatelem nakladatelství Ausdruck Books. Pro jeho tvorbu je klíčová práce s textem a obrazem v nejširším slova smyslu, jako s angažovaným protipólem žité skutečnosti. Autor vytváří publikace, výstavní a dramatické situace, které se zabývají globalizovanými sociopolitickými podmínkami a jejich vztahem k hybné síle jednotlivce nebo komunity. Své dílo představil v českém i mezinárodním kontextu: například v rámci Bienále fotografie a vizuálního umění Liege, nebo v Muzeu současného umění Taipei. Na divadelních projektech spolupracoval s pražskou MeetFactory, Studiem Alta a Experimentálním prostorem NoD. Ve finále CJCH se objevil již v roce 2013.

Katarína Hládeková (1984) je absolventkou košické KVUaI TUKE, Ateliéru grafiky a experimentální tvorby Rudolfa Sikory a brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, Ateliéru malířství III Petra Kvíčaly. Doktorské studium začala na Katedře elektronického obrazu Univerzity J. E. Purkynĕ v Ústí nad Labem a v současnosti v něm pokračuje na brněnské FaVU. Pracuje zejména v médiích objektu, instalace a fotografie, přičemž ústředním tématem její práce je model: monumentální prostorová realizace v malém měřítku, která je často představena právě srze fotografii. Autorka zkoumá citlivý vztah mezi realitou a jejím obrazem, či předobrazem, který se sám o sobě stává novou skutečností. Svou tvorbu představila v mnoha českých a slovenských výstavních institucích, v poslední době například v brněnské Galerii TIC, Make Up Gallery v Košicích nebo Fait Gallery v Brně. V roce 2013 reprezentovala Slovensko v rámci Henkel Art Award.

Anna Hulačová (1984) vystudovala Ateliér intermediální tvorby II – školu Jiřího Příhody na pražské Akademii výtvarných umění. V roce 2010 absolvovala studijní stáž na Korean National University of Arts v Soulu v Jižní Koreji. Je výjimečnou sochařkou, jejíž tvorba aktualizuje tradiční řemesla a do jazyka současného umění překládá inspiraci nalézanou ve starých mytologiích, východních kulturách, ale také českých lidových tradicích a původní křesťanské symbolice. Převážně figurativní práce ztělesňují zcela osobitou estetiku na pomezí starodávných idolů, gotické dřevořezby a plošného minimalismu grafického designu a fotografie. Své dílo Hulačová představila v mnoha renomovaných českých výstavních institucích, jako je Národní galerie, pražská MeetFactory, či Hunt Kastner Artworks. V roce 2014 byla autorka na rezidenčním pobytu v CEAAC ve Štrasburku, kde v lednu 2016 otevírá výstavu svých prací.

Matyáš Chochola (1986) absolvoval Ateliér malířství II – školu Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Strávil také semestrální stáž v ateliéru Thomase Zippa na berlínské Universität der Künste. Chocholova tvorba se pohybuje zejména v médiích instalace a performance. Představuje pestře komponované universum, jehož nedílnou součástí je postava samotného autora. Chochola experimentuje s postinternetovou estetikou, neortodoxní, ale promyšlenou kombinací symbolů současnosti a jejích pradávných kořenů. Trashová estetika se potkává s precizními sklářskými technikami, rozlitá barva s malbou na hedvábí, poezie šamanismu s devadesátkovou diskotékou. V roce 2012 získal Chochola cenu Václava Chada v rámci VI. Zlínského salonu mladých. Svou tvorbu představil v řadě výstavních institucí v České republice, ale také v Itálii nebo Německu, v loňském roce například v berlínském Grimmuseu nebo v pražské galerii SVIT.

Johana Střížková (1984) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliérech Miloše Šejna, Veroniky Bromové a Jiřího Příhody. Strávila semestrální stáž na Cooper Union School of Art v New Yorku. Tvorba Střížkové, jejímž těžištěm je performance a videoperformance, ale také objekt a fotografie, je jemným uchopením tělesnosti člověka, jeho každodenních úkonů i předmětů, se kterými manipuluje a které ho obklopují. Autorce je vlastní čistá, minimalistická estetika, která představuje (ne)všední realitu jako křehkou symbiózu živých a neživých bytostí. Střížková svou tvorbu představila zejména v českých nezávislých galeriích a institucích, jako je Galerie Emila Filly v Ústí nad Labem, nebo Galerie Ferdinanda Baumanna v Praze. V roce 2013 absolvovala rezidenční program v rámci nadace FONCA v Mexico city.

---

Cena Jindřicha Chalupeckého
Z podnětu dramatika, spisovatele a bývalého českého prezidenta Václava Havla, výtvarníka Theodora Pištěka a básníka a výtvarníka Jiřího Koláře byla v roce 1990 založena výroční cena udělovaná mladým českým umělcům do 35 let. Nese jméno předního českého kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého. Cena je udělována za mimořádnou uměleckou tvorbu v oboru výtvarného umění. Je určena nastupující generaci umělců, jejichž dílo má potenciál získat uznání v kontextu české i mezinárodní umělecké scény a ztělesňuje po obsahové a formální stránce výjimečný postoj. Cenu uděluje Společnost Jindřicha Chalupeckého, jeden z význačných subjektů na porevoluční české umělecké scéně, který pořádá výstavy, doprovodné programy, diskuze, konference a umělecké rezidence a pomáhá současnému českému umění získat uznání v místním i mezinárodním kontextu.

jelibojelito neu

systémová zpráva 17/11/2017

milí přátelé jlbjlt,

jlbjlt se vám koncem roku, resp. již kolem Mikuláše představí v nové podobě a se snazším přístupem na web z vašich přenosných zařízení.

Kvůli bezchybnému přechodu, zálohování všech dat apod. budeme nuceni přístup na web na pár dní uzavřít.

Kolem cca 1.–3. 12. tak nebude možné přidávat avíza a aktuální program bude zveřejněn na našem FB: https://www.facebook.com/jlbjlt.net/

Nenechávejte tedy inzerci avíz na akce v tomto termínu na poslední chvíli, nemuseli bychom je být schopni zveřejnit.

Děkujeme za spolupráci a těšte se.
vaše jelibojelito

právě končí:

do dnes! alena plíhalová - toho se nezbavím (Liberec)
do zítra Vojtěch Skácel, Karel Klusoň, David Helán:~ (Praha)

chystá se:

11/2017

dnes! KineDok uvádí: Spotřebujte do (NO) (Praha)
dnes! Michalina Bigaj: neupřímná příro~ (do 21/01) (Praha)
dnes! Petra Hůlová: Strážci občanského dobra 2~ (Praha)
dnes! MENU: Così e Così /CA/, support: 93echoesan~ (Praha)
dnes! radka valentin - terapie (do 19/01) (Liberec)
dnes! Veřejný dům (Praha)
so zítra MENU & MENU gallery: Così e Così~ (Hradec Králové)
so zítra Premiérareprízareprízaderniérapremiéra (Brno)
ne 26/11 Fernando Arrabal: Pohřeb sardinky (Praha)
ne 26/11 Trevor Dunn & Balazs Pandi + Anthony Pateras~ (brno)
po 27/11 Dernisáž a čtení básní Adama Borziče~ (Praha)
po 27/11 Ingeborg Bachmann: Malina (Praha)
út 28/11 Vinyla: Lazer Viking + ±0 (brno)
st 29/11 Photoplastik: Max Klinger’s Beethoven (Praha)
st 29/11 VIDEOGRAM (brno)
st 29/11 Adam Vít - I Saw a Gangsta Cry (Praha)
st 29/11 augiášův sonický chlév, ruinu, cicinka~ (Praha)
čt 30/11 Kino Fotografic: Ztracená dovolená / Lost h~ (Praha)
čt 30/11 MENU: Kollaps (AUS), Bang-utot (~ (Hradec Králové)

12/2017

so 02/12 martin netočný a oskar~ (do 17/02) (česká bříza)
so 02/12 Náměsíčníci (Brno)
čt 07/12 PAF Olomouc 2017 (do 10/12) (Olomouc)
so 09/12 Zámek (záře integrace) / Derniéra (Brno)
út 12/12 Síla zvyku (Brno)
út 12/12 Sleep Party People (DK) (Praha)
po 18/12 Monika Mitášová, Marian Zervan: Vladimír Ded~ (brno)

právě probíhá:

do 26/11 Permanently changing title (Praha)
do 26/11 podmínky nemožnosti ii/vii: bezprostředí~ (Praha)
do 30/11 Art For A Better World (Praha)
do 30/11 Jiří Sedlák - 2+1 (Brno)
do 01/12 Proluka - Problém nebo příležitost? (Olomouc)
do 01/12 Rudi Koval // 21.25 @ 35m2 (Praha)
do 03/12 CITY CITY (Praha)
do 03/12 Ilona Németh: Manufaktura cukrových homolí~ (Praha)
do 04/12 Žaneta Reková: Bombička (Olomouc)
do 07/12 Pilíře domova (Brno)
do 08/12 jana butzke a silvie milková / v~ (Ústí nad Labem)
do 08/12 Nechte to Zemi / vernisáž výstav~ (Ústí nad Labem)
do 10/12 Isabela Grosseová / Průraz (Praha)
do 10/12 Tvář znásilnění (Praha)
do 13/12 Dominik Běhal - Je tma a změklo kamení (Zlín)
do 14/12 Babybox (Brno)
do 19/12 Teritorium (Praha)
do 20/12 Mark Ther/Louky divoké (Zlín)
do 20/12 pole působnosti (Praha)
do 19/01 radka valentin - terapie (Liberec)
do 21/01 Michalina Bigaj: neupřímná příroda / dising~ (Praha)
do 31/01 Dělat les (Praha)
do 09/02 STUD: vernisáž výstavy a zahájen~ (Ústí nad Labem)

archiv všech událostí po letech:

0, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

galerie hraničář

Idea Galerie Hraničář vychází ze snahy kriticky reflektovat aktuální otázky a konkrétní události ve společnosti. Chceme iniciovat mezinárodní spolupráci, poskytovat příležitost pro učení a sdílení. Galerie podporuje kritické myšlení a nové formy uměleckého a intelektuálního zapojení s pomocí umění, vědy a společnosti. Sestavujeme prostředí, virtuální i skutečná, která nastavují divákovi takové podmínky, aby dílo nerušeně vnímal a inspirovalo ho k jeho vlastní kritické reflexe. Galerie Hraničář s...

út 10/10 STUD: vernisáž výstav~ (do 09/02) (Ústí nad Labem)

vzkazy:

umlaut: vojta: viz e-mail, díky
vojta: prosím o uveřejnění akce Spankmeifyoucan - posláno jako host. Akce se koná pod záštitou Divadla na půdě Cross klubu.
umlaut: Zdravím, ano, budeme-li za takovou „vlastní databázi" považovat vlastní kalendář... U každého avíza se automaticky generuje odkaz (ical a gcal), který umožňuje si akci uložit do příslušného kalendáře (v poštovním klientovi i v jiných aplikacích), resp. do google kalendáře – s jejich vlastníma featurama (sdílet událost, pozvat ostatní atp.). Máš-li představu ještě něčeho speciálnějšího, rádi proberem (klidně po e-mailu).
vasnsav: lze po rozkliknuti akce ulozit ji do jakesi "vlastni dtbze"?
2046: done
umlaut: ahoj nápade, zkusíme
famu/cas: Ahoj...nápad... dalo by se přidat https do automatického rozpoznávání adres?
umlaut: Mb: 2046 teď pomohl s gcal, tak se na to díval. a že prý windows-1250, asi se budeme muset nechat přepsat...
Mb: azbuka> jste v MySQL UTF? Amp jinak replace na ‘ myslím...
umlaut: ahoj, žádné takové hostovské avízo v dtb není, není tedy co zveřejnit; zkuste ještě jednou, proces běžně funguje (login a heslo: host; přidat událost)

nick
text

TOPlist