, 3. 5. 2007

BAGGETTA/HLAVENKA QUARTET (USA/CZ/CAN)

Divadlo 29, Pardubice, koncert

Kytarista a skladatel Patrik Hlavenka patří k nemnoha osobnostem na tuzemské jazzové scéně, které se snaží nejít po vyšlapaných cestách a tvoří hudbu s výrazným autorským rukopisem a snahou odpoutat se od konvenčního pojetí jazzu. Jeho projekt S´aight a kapela Open Sextet patří vedle uskupení jako jsou Vertigo Quartet, NUO, Limbo nebo projekty Jaromíra Honzáka či Davida Dorůžky k tomu nejzajímavějšímu, co lze v Čechách ze současné jazzové hudby slyšet.Tentokráte si Patrik Hlavenka vyplnil svůj sen a pozval do České republiky newyorského kytaristu Mikea Baggettu, s nímž spolupracoval v dobách svých studií v USA a v Paříži žijícího kanadského kontrabasistu Chrise Jenningse . Sestavu doplňuje známý pražský bubeník Pavel „Bady“ Zbořil působící ve skupinách J.A.R. nebo František Kop Quartet.

Tato mezinárodní formace, jejíž zvuk je postaven na kombinaci dvou různých kytar, hraje svěží autorský jazz okořeněný o prvky rocku, blues a folklóru. Repertoár kapely je z větší části tvořen skladbami obou kytaristů, které doplňuje několik kompozic jejich oblíbených hudebníků. Záměrem Patrika Hlavenky bylo navázat na spolupráci s Mikem Baggettou a sestavit kapelu, jejíž hudba je vedle perfektně zvládnuté techniky všech zůčastněných vedena především radostí ze hry samotné.

Mike Baggetta – kytarista a skladatel působící především v New York City. Jeho hráčskou i skladatelskou excelenci dokazují ceny od IAJE, Berklee College of Music, New Jersey Jazz Society a East Coast Jazz Festivalu. Mike je všestranný kytarista a v současné době se věnuje především svému jazzovému quartetu. Koncertuje také v duu s kalifornským trumpetistou Krisem Tinerem. Kromě jazzu se zabývá i hrou na preparovanou kytaru.

Chris Jennings je kanadský kontrabasista a baskytarista, skladatel a aranžér. Je lídrem vlastního quartetu, účinkuje v dalších pěti seskupeních a vystupuje také sólově se svých projektem pro akustický kontrabas. Chris žije od roku 2002 v Paříži, kde pravidelně vystupuje a učí také na Conservatory of Chelles. Mezinárodně koncertoval s umělci jako Rick Margitza, Nelson Veras, Mike Murley, Edgar Meyer, s komorním orchestrem FA7 a s ansámblem NEXUS.

Pavel „Bady“ Zbořil se na české hudební scéně pomalu stává bubenickou legendou. Absolvent plzeňské konzervatoře působí na české scéně s předními kapelami napříč různými hudebními žánry. Mezi mnoha zmiňme alespoň funkovou formaci J.A.R., František Kop Quartet, Beata Hlavenková Trio nebo Miriam Bayle. Nahrával např. s Emilem Viklickým, Georgem Mrazem, či Christianem Roverem. Hrál se světovými jazzmeny jako jsou George Mraz, Benny Golson, Hank Jones a Roy Hargrove.

Patrik Hlavenka je skladatel, aranžér a kytarista. V roce 2004 absolvoval University of Massachusetts v oboru „Jazzová kompozice a aranžování“. Je kapelníkem jazzové formace „OPEN SEXTET“, která byla v roce 2005 vítězem soutěže Jazz Under the Sky na švýcarském Montreux Jazz Festivalu. V roce 2004 vydal s Beatou Hlavenkovou autorské album S ‚ AIGHT. Spolupracoval s umělci jako Rich Perry, Ingrid Jensen, Ernie Watts, Eddie Daniels a Dave Berkman. Na české scéně hraje také s jazzovým triem Yvonne Sanchez.

19.4.2007