, 21. 11. 2007

Béla ÁGOSTON QUARTET (Maďarsko)

Divadlo 29, Pardubice, koncert

Podzimní cyklus koncertů zaměřených na prezentaci maďarské jazzové scény vrcholí vystoupením hráče na dechové nástroje, zpěváka a skladatele Bély Ágostona.Béla Ágoston – tenorsaxofon, basklarinet, dudy, zpěv, alikvótní zpěv
Attila Blahó – piano
György Jeszensky – bicí
Ernö Hock – kontrabas

Podzimní cyklus koncertů zaměřených na prezentaci maďarské jazzové scény vrcholí vystoupením hráče na dechové nástroje, zpěváka a skladatele Bély Ágostona. Tento enfant terrible moderního maďarského jazzu koncertoval vloni v Divadle 29 se skvělou etnohiphopovou kapelou Zuboly, jejíž koncert byl jedním z vrcholů koncertní sezóny 2006. Nyní se zde představí jako lídr etnojazzového kvartetu, aby tu, jako na jediném místě v Čechách, prezentoval své nové album Mágianosztra.

Maďarský jazz má v evropském a světovém kontextu tohoto žánru velmi originální a vyjímečnou pozici, především díky silnému a osobitě přetavenému vlivu původní maďarské a v širším smyslu východoevropské lidové hudby. Mezi nejvýznamnější představitele maďarských jazzových novátorů patří vedle legendárního saxofonisty Mihályho Dresche, Istvána Grencsó nebo Szokolaye Balásze také hráč na dechové nástroje Béla Ágoston, hudební kritikou označovaný za jednoho z nejosobitějších maďarských hudebníků spojujících moderní neortodoxní jazz s prvky lidové hudby. Ágoston od konce 90. let, kdy m.j. působil v alternativní kapele Kampec Dolores, stále častěji chodí mnohem dál za hranice jazzu, než bývá zvykem. Citace z vážné hudby, popu, filmové hudby, folklóru, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby ať už ji provozuje s jazzovým kvartetem, etnofreejazzovém kvintetem Dél-Alföldi Saxophone Ensemble nebo ve skupině Agostones, která zní jako swingem posedlá venkovská kapela ze Sedmihradska. Mimořádný talent pro spojování různých hudebních světů skvěle dokumentuje Ágostonův projekt Meles, Meles z roku 2002 zachycený na stejnojmenném 2CD. Na jeho realizaci se podílel big band třiceti hudebníků reprezentujících jazzovou, rockovou, lidovou, taneční i elektronickou maďarskou hudební scénu.

V roce 2005 Béla Ágoston založil spolu s budapešťským beatboxerem M. C. Busou, moldavským hráčem na foukací harmoniku Félixem Benkem a kontrabasistou Ernö Hockem skupinu Zuboly. Projekt Zuboly (Ágostonem charakterizovaný jako „broken etno“) představuje (nejen na maďarské poměry) jedinečný hudební tvar, v němž se setkává jazz s maďarskou lidovou hudbou, hip hopem a drum and bass. Vše je však hráno čistě akusticky s vydatným využíváním tradičních lidových nástrojů a bez použití jediného sampleru, efektu či jiné elektroniky Ačkoli to zní neuvěřitelně Ágostonovi a jeho kolegům se tak podařilo svěžím a nekonvenčním způsobem vdechnout život originálnímu celku, pohybujícímu se na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů s přirozenou elegancí, vzrušující hravostí, nadhledem a nezaměnitelným humorem.
Hudba Ágoston Quartetu je postavena na velmi výrazné a dynamické rytmice klasického jazzového kvartetu, do níž Ágoston vnáší nástroje a zvuky pro jazz ne zrovna typické. Jeho nástrojový rejstřík zahrnuje kromě dominantního tenorsaxofonu a basklarinetu také nejrůznější lidové hudební nástroje jako jsou maďarské dudy, píšťaly a v jazzu nezvyklé používání alikvótního hrdelního zpěvu, s nímž kombinuje svou hru. Žánrově představuje hudba Ágoston Quartetu velmi propracovaný a přitom svěží a neotřelý mix jazzu a folklóru s řadou citací z filmové hudby, ale i hiphopu, popu a rocku, včetně notoricky známých melodií přetavených tak, že při jejich poslechu chvíli váháme, zda posloucháme coververzi od Queen, hudební motiv z kteréhosi Buňuelova filmu nebo původní maďarskou lidovou melodii ve freejazzovém podání.

24.10.2007