Mezi nejvýznamnější představitele maďarských jazzových novátorů patří vedle legendárního saxofonisty Mihályho Dresche nebo Istvána Grencsó také Béla Ágoston, hudební kritikou označovaný za jednoho z nejosobitějších hráčů spojujících moderní neortodoxní jazz s prvky lidové hudby.M. C. Busa – beatbox, rap, zpěv
Félix Benke – turecký buben, harmonika, plátková harfa, koncovka, rap, zpěv
Erno Hock – kontrabas, zpěv
Béla Ágoston – alt a baryton saxofon, dudy, viola, alikvótní zpěv, zpěv
Po koncertech skupin Dél-Alföldi Saxophone Ensemble a Béla Agoston Trio uvedených v minulých letech, mají příznivci Divadla 29 další možnost poznat další z různorodých hudebních poloh maďarského skladatele a hráče na dechové nástroje Bély Ágostona, jehož koncertem vrcholí letošní projekt Jazzconnexion.
Maďarský jazz má v evropském a světovém kontextu tohoto žánru velmi originální a vyjímečnou pozici, především díky silnému a osobitě přetavenému vlivu původní maďarské lidové hudby. Mezi nejvýznamnější představitele maďarských jazzových novátorů patří vedle legendárního saxofonisty Mihályho Dresche nebo Istvána Grencsó také Béla Ágoston, hudební kritikou označovaný za jednoho z nejosobitějších hráčů spojujících moderní neortodoxní jazz s prvky lidové hudby. Ágoston od 2. poloviny 90. let, kdy m.j. působil v alternativní kapele Kampec Dolores , stále častěji chodí mnohem dál za hranice jazzu, než bývá zvykem. Citace z vážné hudby, popu, lidové hudby, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby, ať už ji provozuje s jazzovým triem, kvartetem nebo ve skupině Agostones , která zní jako swingem posedlá venkovská kapela ze Sedmihradska. Mimořádný talent pro spojování různých hudebních světů skvěle dokumentuje Ágostonův projekt Meles, Meles z roku 2002 zachycený na stejnojmenném 2CD. Na jeho realizaci se podílel big band třiceti hudebníků reprezentující jazzovou, rockovou, lidovou, taneční i elektronickou maďarskou hudební scénu.
V roce 2005 Béla Ágoston založil spolu s budapešťským hiphoperem M. C. Busou, moldavským hráčem na foukací harmoniku a plátkovou harfu Félixem Benkem a mladým jazzovým kontrabasistou Ernö Hockem skupinu Zuboly. Projekt Zuboly představuje jedinečný hudební tvar, v němž se setkává jazz s maďarskou lidovou hudbou, hip hopem a drum and bass. Představme si zvuk maďarských dud, tureckého bubnu, hrdelního zpěvu, kontrášovsky hrané violy, foukací harmoniky, na níž Félix Benke virtuózně hraje, spolu se sóly na koncovku či archaickou plátkovou harfu (nástroj, zvukově evokující setkání thereminu s kazoo, který je vložen v ústech mezi jazykem a patrem a rozezníván proudem vzduchu) a vedle toho živelně scratchujícího a rapujícího beatboxera M. C. Busu a Ágostonův saxofon jazzově frázující maďarské lidovky. Ačkoli to zní neuvěřitelně Ágostonovi a jeho kolegům se podařilo svěžím a nekonvenčním způsobem vdechnout život originálnímu celku, balancujícímu na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů s přirozenou elegancí, vzrušující hravostí, nadhledem a nezaměnitelným humorem. Zuboly vystoupí exkluzivně pouze v Divadle 29 a ve Staré pekárně v Brně.
DVA
Jako předkapela skupiny Zuboly se představí kulinářská akustická elektroformace z Třebechovic pod Orebem, kterou tvoří ON (kytara, beatbox, zpěv, looping) a ONA (saxofon, klarinet, zpěv, panenka). Beatbox / soundtrack / esperanto mix / cirkuskabaret tango / akustické elektro / elektrické akusto a kapela a´capella
Vstupné: 120 Kč, studentské 90 Kč
www.agostones.hu
www.myspace.com/hudba2