, 26. 9. 2007

DANIEL VÁCZI TRIO (HU)

Divadlo 29, Pardubice, koncert

Podzimní část projektu Jazzconnexion bude stejně jako vloni patřit sérii koncertů maďarského moderního jazzu. Jako první se představí zástupce mladé generace jazzových hudebníků saxofonista Daniel Váczi se svým triem.Daniel Váczi – soprán a alt saxofon / Balász Horváth – kontrabas / András Mohay – bicí

Expresivní trio z Budapešti se zformovalo v roce 2001. Pevně dané kompozice a témata výhradního skladatele a bandlídra tria Daniela Vácziho jsou rozvíjeny citlivými improvizacemi na pomezí moderního jazzu a současné hudby. Výsledkem je spontánně hraný jazz se zvláštním, expresivním napětím. Vácziho kompozice jsou samozřejmě ovlivněny a poučeny obdobnými špičkovými triovými sestavami americkými i evropskými. Lídr se během posledních let především snažil zvýšit pódiovou a koncertní provázanost a celkovou důvěryhodnost hudební komunikace se svými dvěma spoluhráči. Jejich hudba se tak postupně dostala na úroveň zvýšené vzájemné empatie. A to je prvek, který ji činí zcela jedinečnou a nezaměnitelnou.

Daniel Váczi – nar. r. 1972, v letech 1992-1998 studoval biologii na budapešťské univerzitě, 2000-2001 pak na jazzové fakultě Lisztovy hudební akademie hru na saxofon.

Balász Horváth – nar. 1973, hrává s celou maďarskou jazzovou špičkou: namátkou Tibor Márkus a jeho Equinox Quartet, Mihály Borbély Quartet, Dresch Quartet atd.

András Mohay – nar. 1978, na bicí nástroje hraje od svých deseti let, během střední školy paralelně studoval hru na bicí. V roce 2003 absolvoval oddělení jazzových bicích na akademii Ference Liszta. Také Mohay hrál se všemi podstatnými jmény maďarského jazzu jako jsou Béla Szakcsi Lakatos, Tony Lakatos, Zsolt Kaltenecker a Kristof Bacsó, ze zahraničních hvězd si zahrál s Chico Freemanem, Erikem Truffazem či Peterem Kingem.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2007 za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.vaczi.daniel.hu
vstupné: 100 Kč, studentské vstupné: 60 Kč

27.8.2007