–21:00, 3. 4. 2023

faith trade (screening + Q&A with the artists)

Max Stejskal, Milan Mazúr, Petr Šprincl

Kino petrohradská, Praha, projekce

Doprovodný program v Kino Petrohradská k výstavě FAITH TRADE

◇ 03.04.2022 20:00

◇ Projekci připravil Ateliér Nová média I. (Akademie výtvarných umění v Praze).

Filmy a videa prezentují autoři nebo pozvaní hosté.

◇──◆──◇──◆──◇──◆──◇──◆──◇──◆──◇

◈ Max Stejskal: Šupácká etnografie (2021) 15min ◇

„Etnografický mokument“ prozkoumává vratký vztah mezi fakty a vyprávěním skrze deformovanou vzpomínku na desktopu monitoru. Rozhovory nabízí vhled do způsobu života keňského kmene Luo, jejich mytologie, rituálů, vnitřního fungování komunity a ilustrují kontrast mezi tradicí a turismem.

◈ Milan Mazúr: Co je to za píseň, která odkryla mlhu? (2022) 22min ◇

Mluvilo se o období nevidění. Nikdo přesně nevěděl, co to znamená. Zčásti to bylo možné chápat jako ignorování skutečnosti nebo situací, které se odehrávaly mezi námi a nimi. Bylo 17. srpna roku 1914 a já jsem stál na kopci neznámé krajiny, kde nebylo nic vidět.

◈ Petr Šprincl: Morava, krásná zem (2015) 30min ◇

Experimentální western-horor z prostředí moravského Slovácka přináší nový pohled na legendu o svatém Václavovi. V omšelých kulisách lidové veselice zápasí bájný kníže Boleslav, zombie z vinného sklípku, se svým bratrem Václavem o povahu české státnosti i o talíř s rajskou.

Filmová esej o mýtech českého a moravského nacionalismu je sarkastickým obrazem vyprázdněných kmenových rituálů, které stvrzují národní identitu, ale ostře se vymezují vůči jinakosti. Posvátnost folklóru je ve filmu sabotována archaickými filmovými a video formáty s množstvím chyb a kazů, rozbředlým mixem dechové hudby i kontrapunktem v komentáři.

30.3.2023