, 21. 10. 2023

FA(R)MU! Hra jako škola hrou. Rituální drama.

S.d.Ch.

A Studio Rubín, Praha, divadlo

Scénické čtení od legendárního satirického autora S. d. Ch. a producentů oceňované Zkoušky umění, zpracovává téma současných „kulturních válek“ na půdorysu loňské hackerské aféry prestižní filmové školy FAMU.

Naše inscenace je hybridní. Filmová i divadelní. Odolný kříženec do časů, kdy svět připomíná živý katalog veškerých nástrojů zastrašování, útlaku a manipulace. Ale veseleji…

„Dodnes ti, Dušane, věřím, umělci svrhnou každý režim”, napsal básník a ideolog undergroundu s přízviskem Magor.

Rád bych to dodnes věřil Dušanovi spolu s ním, ale moje víra je podrobována těžkým zkouškám.

Ze situace na FAMU (ve smyslu teze, že nejcitlivější reflexe společenské skutečnosti se odehrává na nejexponovanější umělecké škole) je zřejmé, že dnešní společenská pravda vítězí někde mezi militantním purismem z amerických kampusů a důsledky podvrženého pseudomýtu našich moderních dějin.

Nade vším klene se hegemon intaktního korporátu jako oslava simplicitního nihilismu.

Parazité historického vítězství mají funkce, chorobný apetit, reálnou moc a paragraf na ochranu osobnosti. Chtělo by se říct, že na opačné straně stojí intelektuálové se svým kritickým myšlením a umělci se svým diverzním přístupem. Namísto toho, však, opakuje duchovní elita argumenty státní televize a sofistikuje jejich vulgárnost na takzvaných sociálních sítích, aby dala bůhvíkomu najevo, že nevybočila z generální linie.

Naše inscenace je výjimkou potvrzující pravidlo.

Příjemnou zábavu!

Režie

S.d.Ch. a Jakub Wagner

Asistent režie

Jan Strejcovský

Hrají

S. d. Ch., Rostislav Novák st., Antonín Novotný, Martin Matejka, Jan Strejcovský, Ivana Wojtylová, Vilma Vojtíšková, Tereza Řezníčková

Scénografie

Marek Brožek

Kostýmy

Jitka Pospíšilová

15.10.2023