, 21. 9. 2023

fresh eye: Joanna Zylinska: Ne-lidská fotografie

Joanna Zylinska

Centrum pro současné umění Praha, Praha, přednáška

(auditorium)

Platforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye společně s nakladatelstvím Karolinum zvou na online přednášku polské teoretičky nových médií Joanny Zylinské a křest prvního českého překladu jejího díla NE-LIDSKÁ FOTOGRAFIE.

Křest knihy a online přednáška autorky se uskuteční v auditoriu CSU Praha.

Žít v mediálně přesycené společnosti jednadvacátého století znamená být konstantně fotografován. Naši identitu utváří nepřetržitý proud fotografií v mobilních telefonech, tabletech a na sociálních sítích, jako je Instagram či Facebook, nemluvě o tisících bezpečnostních kamer, jež neviditelně zaznamenávají naši podobu, když procházíme centry měst, obchodními domy či letišti. Tento fotografický proces probíhá do značné míry automaticky: podléhá logice a vizi stroje.

Online přednáška filozofky médií Joanny Zylinské dokládá, že fotografie pořízená člověkem – včetně vědomého pohledu do hledáčku či na LCD displej – je pouze malou součástí dění na poli fotografie, ačkoli často zastupuje fotografii jako takovou. Zylinska se však nechce přidávat k současným nářkům, že snad fotografie umírá, protože již není dostatečně autentická, či ji nahradí generativní umělá inteligence. Spíše tvrdí, že právě díky zaměření na její nelidské aspekty lze ve fotografii spatřit život.

Přednáška vychází z knihy Joanny Zylinské Ne-lidská fotografie, zmíní však také některé její současnější projekty, včetně těch vycházejících z umělecké praxe.

23.8.2023