, 13. 1. 2007

Ian Helliwell- autorské experimentální filmy

, projekce

Brightonský filmař, zvukový experimentátor a výtvarný umělec pracující převážně s nalezeným filmovým materiálem a podomácku vyrobenými low-fi elektronickými nástroji.Brightonský filmař, zvukový experimentátor a výtvarný umělec pracující převážně s nalezeným filmovým materiálem a podomácku vyrobenými low-fi elektronickými nástroji. V galerii Školská Helliwell představí průřez vlastní tvorbou zahrnující mj. filmy Origami (2003, 50sec), Rust To Dust (2006, 2min25sec), Interpenetration (2004, 3min25sec), Striations (2005, 4min10sec), Get Set (2005, 3min20sec).

Od roku 1994 realizoval více než 40 krátkých experimentálních filmů, jeho práce jsou zastoupeny v kolekcích Lux London a Light Cone Paris.

Helliwell pracuje s nalezenými Super8mm filmy, které upravuje celou škálou experimentálních technik přímého ručního zásahu do obrazu (leptání, přemalba, mechanické poškozování) a dále je převádí do formátu BetaSP podomácku vyrobeným filmovým scannerem. To zahrnuje i neobvyklý systém dvojprojekce, kdy jsou na scanner promítány současně dva filmy v různých rychlostech. Jeho práce nesou kvality přepracovaných ready-made filmů, stejně jako abstraktně výbušné kvality ručně zpracovaného filmového materiálu. Výsledný obraz značně psychedelické kvality Helliwell doplňuje soundtrackem hraným na elektroakustické nástroje vlastní konstrukce, mj.The Megatherm a Hellioptical, které převádí obraz 8mm filmu na elektronický zvuk.

http://www.ianhelliwell.co.uk

15.12.2006