, 24. 5. 2007

impro#4 – Axel Dörner / Kai Fagaschinski

NoD, Praha, koncert

Čtvrtý díl koncertní série impro přináší představitele volné improvizace, kteří značně rozšiřují zvukové možnosti a hráčské techniky akustických nástrojů. Důkazem o různosti podob improvizace na pomezí jazzu, nové hudby a experimentu bude společné vystoupení dvou Berlíňanů – Axela Dörnera (mj. spolupracovníka Thomase Lehna, Thomase Hautzingera i Otomo Yoshihide), který využívá zvláštních experimentálních technik hry na trubku, a klarinetisty – improvizátora abstraktních a subtilních zvuků Kaie Fagaschinského.Čtvrtý díl koncertní série impro přináší představitele volné improvizace, kteří značně rozšiřují zvukové možnosti a hráčské techniky akustických nástrojů. Důkazem o různosti podob improvizace na pomezí jazzu, nové hudby a experimentu bude společné vystoupení dvou Berlíňanů – Axela Dörnera (mj. spolupracovníka Thomase Lehna, Thomase Hautzingera i Otomo Yoshihide), který využívá zvláštních experimentálních technik hry na trubku, a klarinetisty – improvizátora abstraktních a subtilních zvuků Kaie Fagaschinského.
Program je součástí Česko-německého kulturního jara a koná se ve spolupráci s Goethe-Institut Prag a JAMU Brno, živě přenáší rádio www.lemurie.cz // Vstup 120,-

Axel Dörner

Narozen v Cologne 1964, původně studoval piano (na konzervatoři v Arnheimu a Musikhochschule v Kolíně), od roku 1994 však žije v Berlíně, kde se plně věnuje improvizované hře na trubku. Vyvinul vlastní unikátní styl hry s dusítkem, srovnatelný například s Franzem Hautzingerem. Kromě volné improvizace se zabývá kompozicí, je autorem skladeb pro dechové nástroje a komorní soubory. Z polovině 90.let pochází i jeho spolupráce s Bruno Leichtem jako The Streetfighters Duo a The Streetfighters Quartet (společně s Waynem Dockeriem and Johnem Betschem), s Clausem Wagnerem a Sebastianem Gramssem hrál v souboru Remedy, který uvedl řadu skladeb v německém rozhlase a televizi. Od roku 1994 má za sebou bezpočet nahrávek, mezi nejlepší z nich patří účast na CD Out Of Lunch s Otomo Yoshihide New Jazz Orchestra, A view from the window s Thomasem Hautzingerem a Keithem Rowem a Toot s Thomasem Lehnem a Philem Mintonem.

Kai Fagaschinski

Berlínký klarinetista, skladatel a hudební performer, který se pohybuje na pomezí jemné subtility zvuku a fenoménu noise. Jeho hudební projev by se dal charakterizovat jako vnitřně expesivní a abstraktní, sám jej označuje jako pre-melodický. Hraje převážně akusticky a s využitím všech zvukových možností, které jeho nástroj skýtá (včetně dýchání a perkusivních zvuků). S Axelem Doernerem nahrál cd No Furniture (Creative Sources, 2003), jinak vystupuje především s Andreou Neumann, Klausem Filipem (duo Los Glissandinos), Bukhardem Stanglem, a dalšími. Jedná se o jeho první vystoupení v ČR.

26.4.2007