Prokop Hapala
Fyzikální ústav AV ČR
Jak vyrábět složité molekulární čipy?
Molekulární stroje představují vrchol miniaturizace, neboť organické molekuly jsou nejmenšími fyzikálními objekty s netriviální strukturou a funkcí. V posledních 50ti letech bylo navrženo nepřeberné množství molekulárních součástek,
jako jsou přepínače, paměti, motory, ale i kvantově provázané obvody a memristory vhodné pro neuromorfní výpočty. Nepřekonatelný problém však stále představuje sestavení těchto součástek do složitějších strojů,
jako jsou například počítačové procesory nebo živé buňky, natož pak jejich masová výroba.
Naše skupina se pokouší tento problém vyřešit vývojem nových fotocitlivých molekulárních šablon, které podobně jako DNA kódují rozsáhlou strukturální informaci.
Tyto šablony jsou schopny samoskladby podobně jako DNA origami, ale navíc mohou být polymerizovány světlem v bezvodém prostředí na iontových površích.
Tento přístup by v budoucnosti měl umožnit spojení dvou hlavních metod nano-výroby – „bottom-up“ samoskládání a „top-down“ fotolitografie, což by umožnilo plynulý přechod od technologií výroby křemíkových čipů k masové produkci molekulárních počítačů.
Seminář se bude konat ve čtvrtek 11. dubna 2024 od 10 hodin v CTS, Husova 4, Praha 1 (3. patro).
ODKAZ PRO SLEDOVÁNÍ ONLINE: V případě, že byste se chtěli semináře účastnit online, využijte prosím adresy: https://cuni-cz.zoom.us/j/93899915188.