, 4. 9. 2006 ~ 1. 10. 2006

Karolína Némethová – Plage L´Arinella

Palác Akropolis, Praha, výstava

Plage L´Arinella je příměstskou pláží u Bastie na Korsice. Nikdy se ale neobjeví na žádných pohlednicích, prospektech či v katalozích, protože je příliš obyčejná a není na ní nic zvláštního. Tím se stává v korsickém kontextu vyjímečnou a pravdivější ve své spjatosti s životem místních lidí.Plage L´Arinella je příměstskou pláží u Bastie na Korsice. Nikdy se ale neobjeví na žádných pohlednicích, prospektech či v katalozích, protože je příliš obyčejná a není na ní nic zvláštního. Tím se stává v korsickém kontextu vyjímečnou a pravdivější ve své spjatosti s životem místních lidí.
Korsika je prezentována turistům jako romantická, exotická destinace, plná panensky krásných pláží. Avšak fotografie pořízené během dvouměsíčního rezidenčního pobytu v Centre mediterraneen de la Photographie vznikaly v lednu a únoru, tedy v období mimo turistickou sezónu. Kiosky s občerstvením jsou opuštěné a zarostlé. Nikde nikdo: skvělá šance nerušeně jen tak bloumat a vracet se na tatáž místa, možnost pozorovat malé proměny v závislosti na čase, době a počasí. Absurdity a nečekané souvislosti mají dostatek prostoru na to, aby se vyjevily. Obyčejně se stává neskutečným a fantaskním.
Karolína Némethová je laureátkou mezinárodního rezidenčního programu mapXXL, který organizuje v 26 zemích společnost Pepinieres europeennes pour jeunes artistes. Koordinátorem programu mapXXL v ČR je CIANT.

28.8.2006