, 11. 1. 2024

KINO PALESTINE: foragers

Jumana Manna

etc. galerie, Praha, projekce

Zveme vás na projekci filmu FORAGERS (al-Yad al-Kadra) v rámci cyklu KINO PALESTINE

Foragers se pohybuje na pomezí dokumentu a fikce a líčí dramata mezi izraelským úřadem na ochranu přírody a palestinskými sběrači artyčokových rostlin ‘akkoub a za’atar (tymián). S břitkým smyslem pro humor a mediativním tempem zachycuje zděděnou lásku, odolnost a znalosti sběračských tradic na pozadí výrazně politického dění. Snímek Foragers sleduje rostliny od divoké přírody až po kuchyni, od honiček mezi sběrači a přírodní hlídkou až po obhajobu v soudní síni. Pro Palestince tyto zákony představují ekologickou clonu pro legislativu, která je dále odcizuje jejich zemi, zatímco představitelé izraelského státu trvají na své vědecké odbornosti a povinnosti ochrany. Film přehodnocuje podmínky a omezení ochrany přírody, nastoluje otázky týkající se politiky vymírání, konkrétně pak toho, kdo určuje, co bude vyhubeno a co bude žít dál.

režie: Jumana Manna
2022, 64 min.

Jumana Manna je vizuální umělkyně a filmařka. Ve své práci zkoumá, jak je artikulována moc, a zaměřuje se na tělo, půdu a materialitu ve vztahu ke koloniálnímu dědictví a historii místa. Prostřednictvím sochařství, filmové tvorby a příležitostného psaní se Manna zabývá paradoxy praktik ochrany, zejména v oblasti archeologie, zemědělství a práva. Ve své praxi se zabývá napětím mezi modernistickými tradicemi kategorizace a konzervace a nezkrotným potenciálem ruinování jako nedílné součásti života a jeho regenerace. Jumana vyrostla v Jeruzalémě a žije v Berlíně.

Před filmem proběhne úvod kurátora filmového cyklu KINO PALESTINE Zahera Jureidiniho. Film je promítán s anglickými titulky.

Vstup na akci je zdarma.

6.1.2024