, 15. 5. 2007

Koncert „intuitivní“ hudby = tři sóla a jedno trio

Skleněná Louka – Knihkupectví, Brno, koncert

Jennifer Helia de Felice (CZ/USA) – laptop, terénní nahrávky
Jez riley French (GB) – terénní nahrávky
Ivan Palacky (CZ) – amplifikovany jednolůžkový pletací stroj Dopleta 160, md, cdJennifer Helia de Felice (CZ/USA) – laptop, terénní nahrávky
Jez riley French (GB) – terénní nahrávky
Ivan Palacky (CZ) – amplifikovany jednolůžkový pletací stroj Dopleta 160, md, cd

Jennifer Helia deFelice je newyorčanka italsko – irsko – amerického původu. Od roku 1993 žije v Brně, kde dokončila svá vysokoškolská studia na FAVU – ateliér performance. Pracuje jako grafička, překladatelka a kurátorka. Sedm let vystupovala s triem Sledě, živé sledě jako kontrabasistka, poté se věnovala sólovým vystoupením a koncertováním v duu Tílko s Ivanem Palackým. S britským spolupracovníkem The Shiny Beast byla autorkou pravidelného měsíčního pořadu věnovanému obskurní hudbě a sound artu – The Kitchen Sink na rádiu Student. V současnosti je většina její kreativity směřována k výchově synů Maxe a Rubena.

Jez riley French se už 28 let zabývá improvizovanou a intuitivní hudbou jak prakticky (hudebník, organizátor, vydavatel) tak teoreticky (píše pro hudební časopisy, např. WIRE). Jeho hudební postupy spočívají na několika pricipech: Terénní nahrávání – již dávno v mládí začal dělat nahrávky jak běžných tak zvláštních či skrytých zvuků, se kterými dále pracuje tak, že mu nejde o kvalitu nahrávky, ale o to, aby ji mohl kontrolovat a ovládat. Předměty a nástroje – v takových případech pracuje s nástroji jako GuZheng, citár, kytara, shamisen, ale také hudební skříňky a každodenní předměty, které často nachází v blízkosti míst kde koncertuje. Vnitřní zvuky elektronických zařízení – od počátku 80-tých let vyvíjí metodu práce s různými elektronickými zařízeními, aniž by do nich cokoli zapojoval, ale za pomocí snímačů prozkoumával vnitřní zvuky těchto zařízení.

Na svém turné po Rakousku a ČR má v plánu jak “lov zvuků”, tak koncerty, na kterých bude pracovat se svými “úlovky” tak, aby si obojího pořádně užil.

Kromě svých sólových vystoupení má za sebou řadu společnch projektů s Ben Gwilliam, Lee Patterson, Rob Mackay, Lauren Smith, 7 Hertz, Pamelia Kurstin, John Jasnoch, Mick Beck, Charlie Collins, Chris Sharkey, Dave Kane, Christophe De Bezenac, Damo Suzuki, Bob Levene, Rob Gawthrop, Karen Winzer, Helmut Lemke, Chris Gladwin etc.

Ivan Palacký – Hrál ( v 80. a na začátku 90. let minulého století) v různých skupinách (Výkřiky břich) a účastnil se rozmanitých hudebních projektů. Absolvoval mnoho koncertů se skupinou “Sledě, živé sledě”. V současnosti je členem ambi(val)entního dua “Tílko” (s Jennifer Helia de Felice) a audiovizuálního dua surrmediální improvizace „Koberce/záclony“ (s VJ Věrou Lukášovou). Vede si zvukový deník ze všech svých cest – zaznamenává útržky příběhů, podivné zvuky a rozmanité “akustické chyby”. Od roku 2002 se věnuje volné improvizaci a rád se zúčastňuje krátkodobých projektů (spolupráce s Cremaster /E/, Ruth Barberán /E/ a Margaridou Garcia /P/, Willem Guthriem /Aus/, Andreou Neumann /D/, Klausem Filipem /A/, Stevem Beresfordem /GB/…), stejně jako rád hraje sám.

5.4.2007