, 3. 10. 2006

LEGENDARY PINK DOTS

Roxy, Praha, koncert

LEGENDARY PINK DOTS slaví pětadvacet let své existence v rámci festivalu jiné hudby STIMUL!
Kultovní psychedelická skupina představí během pražského vystoupení své podmanivé melancholické písně těžící z new romance, psychedelie a krautrocku. Jako předskokan vystoupí charismatický zpěvák Růžových teček EDWARD KA-SPEL se sólovým programem.

více informací na http://www.stimul-festival.cz nebo http://www.myspace.com/stimulfestival
Kultovní skupina LEGENDARY PINK DOTS vznikla v roce 1980 v londýnském squatu a do vínku jí bylo dáno okouzlení propuknuvší vlnou syntezátorové new romance v kombinaci s ohlasy o dekádu staršími hudebními žánry: psychedelií zřetelně odkazující k tvorbě Syda Barretta a canterburské scény (Gong, Soft Machine) s jejich baladičností, pouťovou estetikou a lehce orientálním oparem a krautrockem, žánrem, který udělal z Německa počátku sedmdesátých let líheň desítek experimentálních spojení rocku s výboji elektroakustické hudby (největší krautrocková legenda, Faust, vystoupí na závěrečném koncertu letošního Stimulu). Stěžejní postavou Legendary Pink Dots je zpěvák, autor textů a většiny písní Edward Ka-Spel, jehož eruptivní básnické vize (je schopen své texty na pódiu improvizovat) spřádají bizarní příběhy na pokračování s postavami Lisy, Lilith, Opice či Kapitána, vášnivé lovesongy i psychedelickou estetikou ovlivněné sci-fi vize, v nichž mluví ústy televizních „duchů“ či doufá, že Válka světů nezačne, dokud neumyje nádobí. Svou tvůrčí vizi Pink Dots nazývají Terminal Kaleidoskope – krasohled namířený na pestrý vesmír chvíli před jeho zánikem – a její „chiliasmus“ vyjadřují i sloganem SING WHILE YOU MAY, který nese obal každé jejich desky.

V osmdesátých letech Legendary Pink Dots po záplavě LP a kazet přesídlili do Holandska, kde dodnes působí. Důvodem byla nepříznivá odezva na anglické hudební scéně. S Británií se rozloučili kritickým gotizujícím albem The Tower, svůj nový domov popsali na dvojalbu Asylum, v jehož písních je azyl zároveň vězením, dobrovolným i vynuceným domovem. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let připravili svá stěžejní alba Crushed Velvet Apocalypse, The Maria Dimension a Shadow Weaver (s instrumentálkou Prague Spring inspirovanou prvním pražským koncertem). Od půli devadesátých let skupina poněkud zmírnila svou extravaganci a ohlédla se směrem k rocku a sofistikovanému písničkářství. V tomto duchu každoročně vydává další alba vyrovnané kvality a neúnavně koncertuje po celém světě.

Pražský koncert, kterým Legendary Pink Dots zakončí své turné ke čtvrtstoletí existence, bude zahájen sólovým vystoupením Edwarda Ka-Spela s druhým zakládajícím členem skupiny, klávesistou Silvermanem.

20.9.2006