, 29. 6. 2023 ~ , 12. 8. 2023

Lisa Grosskopf – Beauty Photo

Lisa Grosskopf

Galerie Fotografic, Praha, výstava

Rakouská konceptuální umělkyně Lisa Grosskopf ve svém několik let trvajícím projektu vytváří fiktivní fotografická studia ve výkladních skříních bývalých obchodů, která na první pohled ničím nevybočují. Při bližším ohledání však zjistíme, že projekt „Photo Studio“ subverzivně zkoumá sociální normy současné společnosti. Prostřednictvím jemných zásahů nebo nápadných úprav a záměn vytváří Grosskopf znejisťující posuny, které narušují tradiční představy o genderových rolích, identitách, pojetí rodiny i ideálu krásy.

Konvenční fotografická studia často zprostředkovávají konzervativní model rodiny a reprodukují tradiční genderové role, autorčina práce se proto zaměřuje na rostoucí diverzifikaci. Inscenace ve fotoateliéru jako prostředek kritické dekonstrukce reality ukazuje, jak fotografické zobrazování desítky let vedlo k reprodukci určitých stereotypů a jak by mohlo být potenciálně změněno. Vzhledem k tomu, že každá ze zdokumentovaných výloh byla po nějaký čas instalována v reálném prostoru, Lisa Grosskopf zve širokou veřejnost k dialogu o aktuálních společenských změnách ve vnímání a vidění světa.

Lisa Grosskopf (*1989) absolvovala na University of Art and Design v Linzi a Academy of Fine Arts ve Vídni. Vystavovala, přednášela a performovala v mnoha významných institucích po celé Evropě.


www.lisagrosskopf.net

26.6.2023