–22:00, 19. 3. 2024

LIVE: Gertie Adelaido

Petrohradská kolektiv, Praha, nezařazeno

On Tuesday, the 19th of March, we would like to invite you to the concert of the “Temporary club” serie taking place at Jedna Dva Tři Gallery in the back of Petrohradská kolektiv. Carefully curated by Mojmír Měchura.

Performing artist:

Gertie Adelaido

Door open:

19:30

-ENG below-

Gertie Adelaido je nebinární otevřený kanál, zvukový experimentátor, umělec a meta-punker; tvůrce ADHD-core. Skrz srdce chaosu kombinují různé části harsh noise, syrového experimentálního zvuku, hardcore, metalu, screama, současné elektroniky a vše promíchává do finální podoby. S hudbou Gertie to může být občas trochu složité, protože pro hardcore je příliš experimentální a pro experimentální scénu příliš hardcore, ale výsledný celek je unikátním žánrovým crossoverem. Křičí, zpívají, modulují svůj hlas, ale co je nejdůležitější, šíří zprávu, bojují za lidská a zvířecí práva, vše doprovázeno tvrdou, ale křehkou melancholií. Debutové album Gertie s názvem ‚IMMORTALITY BETWEEN PARANOIA AND VIRUS‘ vyjde na začátku roku 2024, ale již téměř celé bylo představeno na pódiu vedle Xiu Xiu, Leya, Dreamcrusher nebo na festivalech Creepy Teepee, Fluff Fest, No Glucose Festival a dalších.

-ENG-

Gertie Adelaido is a non-binary open channel, sound experimentalist, artist and meta-punk; ADHD-core creator. Through the heart of chaos they combine different areas of harsh noise, raw experimental sound, hardcore, metal, screamo roots, contemporary electronics and blending it all to a finished mix. Gertie’s work might be a bit of a troublemaker in general since for HC it’s too experimental and for experimental too HC, but the final piece is an unique genre crossover.. They scream, they sing, modulate their voice, but most importantly they spread a message, fight for human and animal rights, all accompanied by harsh yet fragile melancholy. Gertie’s debut album ‘IMMORTALITY BETWEEN PARANOIA AND VIRUS’ will be out in early 2024, but it has been already presented almost in whole when supported Xiu Xiu, Leya, Dreamcrusher or at Creepy Teepee, Fluff Fest, No Glucose Festival and more.

??????? ???????!

——————————————————————-

Provoz kulturních aktivit Petrohradská kolektiv je v roce 2024 finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR a Hlavním městem Praha.

The production of the cultural activities of the Petrohradská kolektiv is financially supported in 2024 by the Ministry of Culture of the Czech Republic and the City of Prague.

28.2.2024