–21:00, 27. 6. 2023

LIVE: Sbor Lada

Petrohradská kolektiv, Praha, koncert

Live concert: Sbor Lada na dvorku Petrohradske!

*:・゚ ENG below *:・゚

Lada je pražský ženský sbor složený z hudebnic, které se tentokrát místo vlastních projektů věnují interpretacím moravských lidových písní. Radost a krása, ale i těžkost a smutek v textech a melodiích lidových písní budou k slyšení na dvorku Petrohradská kolektiv tentokrát i s doprovodnou kapelou.

*:・゚ ENG *:・゚

Lada is a Prague-based women’s choir composed of musicians who, instead of their own projects, focus on interpreting Moravian folk songs this time. The joy and beauty, as well as the difficulties and sadness, in the lyrics and melodies of folk songs will be heard in the courtyard at Petrohradská as the collective performs with an accompanying band.

??????? ???????

yt: https://www.youtube.com/watch?v=zgOSF3xg7YQ

FB: https://www.facebook.com/ladasbor/

࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏

Léto a podzim na dvoře Petrohradská kolektiv s cyklem živých koncertů, se zaměřením na současnou hudební produkci. Má za cíl představit různorodost a kvalitu české alternativní scény napříč širokým žánrovým spektrem od elektroniky, přes pop až ke country. Dramaturgického vedení se zhostil již čtvrtým rokem Mojmír Měchura, hudební producent, tvůrce scénické a filmové hudby a člen pražského kolektivu Wrong.

Summer and fall in the courtyard at Petrohradská Kolektiv will be a showcase of live acts with the focus being on contemporary music production. We will present a broad variety of quality acts from the Czech alternative scene, ranging in genre from electronics, to pop, to country. Dramaturgy oversight will be handled in the fourth year by music producer, scenic and film music composer and member of music promoters collective – Wrong- Mojmir Mechura.

࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏࿏

Hudební program v rámci živého umění Petrohradská kolektiv je podpořen v roce 2023 Ministerstvem kultury ČR,

Magistrátem hlavního města Prahy, Státním fondem kultury ČR a Městskou částí Prahy 10.

Music performances as part of Live art program of Petrohradská kolektiv are supported by Ministry of Culture Czech republic, Prague City Hall, State Cultural Fund of the Czech Republic and Municipal part Prague 10.

6.6.2023