, 2. 5. 2007

Michel DONEDA + LE QUAN NINH (FR) * Yoko HIGASHINO + Michal MARIÁNEK: AntiGravity (CZ/JAP)

Divadlo 29, Pardubice, koncert, performance, tanec

Během jednoho večera dojde v Divadle 29 k ojedinělému setkání dvou mezinárodních uměleckých projektů, jejichž společným jmenovatelem je improvizace. V první části večera vystoupí japonská butó tanečnice a performerka Yoko Haganishi doprovázená živou elektronickou hudbou Michala Mariánka . Uvedou zde představení AntiGravity , které vzniklo v loňském roce z jejich společného tvůrčího pobytu ve Francii pro prestižní mezinárodní festival Park In Progres 3.

Druhá část večera bude patřit dvěma významným osobnostem evropské alternativní hudby a světově proslulým mistrům volné improvizace, kteří se pohybují napříč žánry: francouzskému saxofonistovi Michelu Donedovi a ve Francii žijícímu perkusistovi vietnamského původu Le Quan Ninhovi . Vedle Pardubic vystoupí tito dva velcí hudební improvizátoři pouze v pražském kině Aero.

Tento dvojprogram v Divadle 29 je unikátní v několika bodech. Pardubický koncert Michela Donedy a Le Quan Ninha bude jejich vůbec prvním vystoupením v České republice, projekt Antigravity bude mít v Pardubicích českou premiéru a obě dvojice se společně setkají pouze na scéně Divadla 29. Na závěr není vyloučena ani společná improvizace všech umělců.

MICHEL DONEDA & LE QUAN NINH (FR)

Dvojice neúnavných dobyvatelů sónického universa, sopránsaxofonista Michel Doneda a perkusionista Le Quan Ninh patří k renomovaným a světově proslulým hudebníkům ceněným jak publikem a organizátory hudebních festivalů tak i kritikou a nejrůznějšími hudebními vydavatelstvími.

Dnes jeden z nejrespektovanějších hráčů na soprán saxofon Michel Doneda (1954) je samouk. Na jeho prvních nahrávkách z počátku 80. let je ještě patrný silný prakerovský vliv, ale sledujeme-li další etapy vývoje jeho hry na následujících téměř padesáti albech, setkáme se s naprosto osobitým přístupem. Svým sopránsaxofonem prolíná abstrakce, neobvyklé zvuky a nápady a vytváří z nich konkrétní, soudržný projev, který podněcuje imaginativní účast posluchače. Využívá minimalistických, neokázalých, ale efektivních pohybů rtů, které umí proložit důrazným zakousnutím do plátku, aby kromě jemných zpěvavých tónů zaznělo i kvílení. Saxofon slouží Donedovi jako nástroj pro předvedení oslňujících nápadů vedoucích ke spuštění posluchačovi imaginace. Doneda hrál snad kromě Antarktidy na každém kontinentu a jeho desky se vydávají od domovské Francie přes Skandinávii, USA a Kanadu až po Japonsko. Vystupuje nejen s muzikanty napříč celou světovou improvizační scénou, ale i s divadelníky, tanečníky nebo básníky.

Spolu s perkusionistou Le Quan Ninhem koncertují a nahrávají alba již více než 20 let. V ovládání zvuků je mistrem i Le Quan Ninh , hráč na horizontálně položený velký buben, který jako pracovní plocha umožňuje přístup ze všech stran, všemi představitelnými způsoby a za použití standardních (paličky, metličky, gongy, činely, smyčec, provázek, bambusové tyčinky atd.) i nestandardních objektů, mezi nimiž hraje roli i hliníkový plech, podlaha pódia či vzduch. Kovové nástroje v kontaktu s napjatou kůží anebo smyčec jemně popotahovaný přes různé objekty, vytvářejí širokou paletu zvuků včetně takových, jež si běžně s perkusemi nespojujeme. Ninhovo neuvěřitelně citlivé ucho, mnoha lety vycvičená preciznost a imaginativní vnímání zvuku ve spojení s jeho osobitou technikou hraní vytváří nesmírně bohaté a pohyblivé struktury, které při poslechu zastoupí celý orchestr a supermoderní počítač dohromady. Le Quan Ninh bude letos hlavní hvězdou na francouzském festivalu Musique Action (loni to byl Eugene Chadbourne), kde vystoupí hned s několika svými projekty.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2007 za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

http://www.lequanninh.net
http://puffskydd.free.fr/neda

Yoko HIGASHINO + Michal MARIÁNEK: AntiGravity (CZ/JAP)

Spolupráce japonské tanečnice a performerky Yoko Higashino a českého elektronického experimentátora Michala Mariánka přináší unikátní projekt plný dramatických tanečních kreací, roztříštěných rytmů a zvukových krajin. Tento projekt je založený na živém hudebním setu processingové elektroniky a na výjimečných pohybových schopnostech tanečnice reagovat svým tělem na improvizační zvukové podněty. Zhruba čtyřicetiminutové vystoupení tak slibuje neobvyklý zážitek z živé komunikace mezi dvěma vzdálenými kulturami, mezi hudbou a pohybem, mezi mužem a ženou. Spolupráce Michala Mariánka a Yoko Higashino vznikla jako kurátorský projekt pro mezinárodní festival Park In Progres 3 v Marly le Roi (Francie). Tento prestižní festival, na kterém se každoročně potkávají vybraní umělci z Evropy, Číny, Japonska a Argentiny, pořídájí Pépinieres européennes pour jeunes artistes.

Yoko Higashino
Žije a pracuje v Tokiu. Od roku 19 82 se věnuje tanci a baletu. V roce 19 95 založila taneční spolek „ Error System “ a společnost „ Dance Company BABY-Q “ zabývající se současným tancem, choreografií a taneční produkcí. V roce 2 004 získala v soutěži Toyota Choreography Award 2 004 cenu „Next Generation Choreograper „. Jako tanečnice účinkuje Yoko Higashino v několika projektech ve spolupráci s orchestrálními tělesy nebo s autory živě produkované elektronické hudby.

Michal Mariánek
Žije a pracuje v Praze. Od roku 1997 se věnuje digitálnímu umění. Pracuje v oblastech designu počítačových her, videoartu, zvukových instalací a hudby. Od roku 2 002 experimentuje s novými technologickými postupy DSP (digital signal processing) a jejich aplikace zejména na poli živě produkované elektronické hudby. Se sólovým projektem „Alfama“ vystupoval na řadě evropských hudebních a multimediálních festivalů.

Představení Antigravity je uváděno v rámci projektů Cizinci v Čechách a Electroconnexion 2007 za podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.antigravity-experience.com
www.baby-q.org/en/
muteme.cz/?id=14

19.4.2007