–00:00, 26. 10. 2007

Networking performance II

IIM – Institut intermédií FEL ČVUT, Praha, workshop

ITT a Institut intermedií zvou na učast na dílně

Networking performance II – Arduino a Physical Computing

vstup volny pro studenty i nestudenty

Pátek 26.10.2007

doba trvání dílny od 14:00 do 19.00

Místo: Medialaboratoř INSTITUTU INTERMÉDIÍ

Fakulta elektrotechnická ČVUT, hala H24/2, Technická 2, 16627, Praha 6

(Hala 24H je v přízemí zadního traktu FEL ČVUT, FEL je na Dejvickém náměstí v Praze 6)

http://www.iim.czpokud jste nekde jinde mate možnost sledovat online na http://www.lemurie.cz
video streaming

lektoři: Jakub Hybler a Guy van Belle

dílna bude rozdělena na 2 pracovní skupiny – části

program:

úvod do hisotrie a druhů pasivních a aktivních PC a pasivních a aktivních uživatelů technologii.

část jakuba hyblera aneb bastlení česky/anglicky

co je malé a co je velké co je jednoduché a co je složité/what is small and what is big what is simple and what is complex(difficult)

1. od konceptu odskokem přes webové zdroje (informace)
2. k formulaci skokem do bazaru či GM (materie…materiál)
3. a zápisu software (duch ve stroji)
4. katarze když se něco nedaří (měření)
5. realizace tah na bránu (hra s aplikací)

hledání informačních zdrojů
– představíme si aktuální prostředky připravené pro workshop (HW – Arduino, Stamp,
součástky; SW prostředky …platformy Mac a PC)
– stanovíme si „realizovatelné“ cíle
– samostatná práce / konzultace
– prezentace

ps: inspirace – midi, čidla, led art, zvuky/pazvuky, lo-fi, robot,
motor….traktor….atraktor!

vo co de?

Arduino je levný malý nástroj, destička tak zvaného mikropočítače, nebo mikrokontroléru, který vymysleli v roce 2006 italští a američní bastleři, zabývající se různými aplikacemi, ke kterým je potřeba propojit počítač s nějakým dalším zařízením nebo reálným světem.Užití je jak v technice, tak v umění bohaté, ale nejlépe se hodí pro někoho, kdo má zájem o stavbu interaktivních instalací, o používání čidel pro kinetické a zvukové objekty a prostředí. A také pro toho, kdo na to nemá dostatek peněz, nebo si neumí postavit elektronické součástky sám.

Mikropočítač či mikrokontrolér je elektronická součástka nejčastěji v podobě integrovaného obvodu (čipu). Je možnés ním „komunikovat“, naprogramovat ho tak, aby zvládl nějakou relativně jednoduchou úlohu v elektronickém zapojení. S mikropočítači se setkáme v téměř každém elektronickém zařízení (televizorech, mobilních telefonech, mp3 přehrávačích, automobilech, atd.) a umělci objevili kouzlo
mikrokontrolérů tam, kde je vhodné uplatnit jejich funkcionalitu mimo laboratoře. Tedy v galeriích, na divadelních prknech, nebo ve veřejném prostoru, kde nechávat ležet drahé počítače se moc nevyplati.
Stavba kinetických, světelných a interaktivních objektů kde dochází ke komunikaci mezi člověkem a počítačem, která není omezena na klikání myší a civění na monitor, se nazývá v angličtině physical computing a jeho kořeny sahají do dřevních dob technologie, kybernetiky a robotiky

Výhodou použití mikropočítačů je, že umí nahradit velké a drahé elektronické zapojení složené např. z diskrétních součástek a jednoduchých integrovaných obvodů.

Mikropočítač sice v sobě ukrývá podstatně složitější elektronické zapojení, ale díky tomu, že se vyrábí ve velkém množství, se podařilo stlačit jejich cenu na přijatelnou úroveň. Arduino přijde asi na 20 Euro, zatímco další srovnatelné produkty dostupné na trhu jako je například Basic Stamp jsou relativně
dražší.

Je to destička se vstupem a několika výstupy, která se vejde do dlaně. Připojena k počítači umí převádět digitální data na impulsy, povely, určené pro nejrůznější elektronické a mechanické aparáty: senzory, umí kontrolovat spínání,
zhasínání světel, točící se servomotory, nebo ovládat nějaké MIDI zařízení. Arduino
umí fungovat i když je odpojeno od počítače, nebo komunikovat s programy jako Flash, Processing, MaxMPS, nebo Pure Data.

Skupina která jej vyvinula patří do názorové skupiny tvůrců technologie, kteří jsou přesvědčení, že technika má patřit všem, kdo o ní mají zájem a nemá být v prvé řadě jen zdrojem zisku. Proto zveřejňují všechna schémata a návody, jak si ji sám ubastlit. Každý si může postavit Arduino, pokud to umí.

Většinou tzv. interface design předpokládá, že budeme jen zacházet s hotovým šrotem a programem – s klávesnicí, monitorem, bednami, myší a soustředíme se hlavně na ovládání a používání programu – software. V tzv. physical computing, (nebo hardware hacking) se umělci, programátoři a designéři pohybují v mnohem širším a uvolněnějším kontextu komunikace člověka a přístroje.

PC – Physical computing je způsob jak se lépe dorozumívat s aparátem (nebo počítačem) potažmo mezi sebou a to nejen prostřednictvím obligátního mačkání myši, ťukání na klávesnici a zírání na monitor. Je to zároveň metoda přirozeného rozvíjení pohybových a mentálních vlastností člověka prostřednictvím reagujícího nebo reaktivního prostředí, kde jsou lidé a stroje ve vzájemné interakci.

To znamená, že se musíme naučit a pochopit jak vlastně počítač funguje a jak například transformuje energii, vydávanou naším tělem – teplotu, světlo, zvuk, změnu pozice, atd., jak ji kóduje ji do elektronických signálů, které čte a
*interpretuje*. Analogie lidských smyslů je v tomto mechanickém prostředí receptor – čidlo. Jako mozek funguje – jednoduchý počítač – mikrokontroler, komunikující se čidly, převádějící signály na data a reagující s prostředím prostřednictvím výstupu-signálu, vysílaného směrem k dalším mechanizmům – servomotorům, reproduktoru, monitoru, světelné soustavě atd.

Physical computing je zábavný, (pokud to nekouří a nehoří, tak je to v pořádku) a znamená komplexní práci očí, uší, mozku a rukou – například pájení obvodů, psaní programu, připojování senzorů a kontrolérů*. Ale nemusíte to studovat, stačí se přihlásit na tuto dílnu.

for english speaking students

Fundamental to the developement of interactive or autonomous objects, physical or virtual, is the establishment of an interesting relationship between the technological artefact and its environment. The use of sensors to analyze this, and the coupling of motors to enact upon this, is an important issue, for which we can use self-made and customized electronic boards.
As an introduction, we’d rather take one step back, and try to investigate how our off the (shop-) shelve computers are fit for analyzing its environment.

How can theories of perception help us with building interfaces for a camera (an eye) and a microphone (an ear). Secondly how do we deal with the incoming information through these almost domestic devices (at least in leisure time).
Thirdly how can we enact upon the environment with audio and video, through audio and visual synthesis techniques, based on audiovisual physical modeling techniques, that make sense somehow. Or the addition of a board for external operating devices for mechanical purposes.
For this part, bring a computer, webcam, videocamera and//or microphone.

Make your computer hear like a van Gogh and see like a cyclop.

and let them make us dance! givan bela

užitečné odkazy:
http://safari.oreilly.com/0596003145/hardwarehks-PREF-2

http://www.oreilly.com/hardwarehacking/

http://tigoe.net/pcomp/index.shtml

Karta Arduino je open-source physical computing produkt založený na jednoduchém HD systému (i/o board – input/output karta) a programovacím prostředí – Arduino software. Programovací jazyk Arduina je součást jazyku Wiring, a postavené na Processingu.

Arduino se používá pro stavbu interaktivních objektů, přijímá signály z různých spínačů nebo senzorů a ovládající například světla, motorky, atd. Arduino projekty mohou být samostatné bez PC, nebo napojené na software vašeho počítače.(například Flash, Processing, MaxMSP, Jitter.)Karty si můžete postavit sami podle schématu, nebo si je zakoupit hotové asi za 20 Euro.
Schéma je ke stažení zdarma

http://www.arduino.cc/
http://wiring.org.co/
další karty
http://www.processing.org/
http://web.media.mit.edu/~ayb/irx/irx2/
http://ladyada.net/techproj/Atmex/index.html
http://www.bluemelon.org

http://www.create.ucsb.edu/~dano/CUI/ICMC2006.pdf
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1335&dDocName=en010300

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/C18_Lib_51297d.pdf
http://www.usb.org/developers/docs/
http://www.usb.org/developers/hidpage/#Usage_Tables

vezmete sebou:

vlastní laptop jestli máte a něco z tohoto

skupinky po 3 lidech ve skupině

1x pájka, cín, kalafuna
1x nepájivé pole (breadboard)
1x štípací kleště
1x izolační páska
kábliky, gluegun

set součástek pro pokusy a basic stamp

jakub hybler
tel: 604231825

Lektor Jakub Hybler je obojživelný nadšený všeuměl. Diplomovný inženýr a programátor, pracující pro řadu divadelních projektu v Alfrédu ve dvoře i jinde, svébytný umělec a vynálezce, schopný sdílet znalosti a svůj talent s lidmi, kteří jsou zvědavi, co se dá se současnou, pro laika často tajemnou a nepochopitelnou technikou vykouzlit a jak může sloužit ke hře a umění.

Guy van Belle umělec kurotor a programátor, zabývá se uměním algoritmů, robotickými instalacemi, radioartem a performancemi přes internet, žije v Evropě a v Bratislavě

odkaz: Early Sonic Networker. Guy van Belle in Conversation with Sabine
Breitsameter. July 2005.
http://www.swr.de/swr2/audiohyperspace/engl_version/interview/vanbelle.html

http://mxhz.org
http://societyofalgorithm.org
http://karasssuite.net
http://okno.be

POZOR: Je nutné potvrdit účast do čtvrtka 18.10 do 15.00

na emailu: vojtechovskym[at]famu.cz nebo berka[at]fel.cvut.cz

tesime se na vas

Roman Berka a Milos Vojtechovsky
IIM

24.10.2007