, 13. 12. 2023 ~ , 14. 12. 2023

Odejít znamená vrátit se jinudy

Vojtěch Fröhlich, Sláva Sobotovičová, Jonáš Strouhal, Sráč Sam, kolektiv Glory Affairs, Tot Onyx, Tomek Pawłowski-Jarmołajew

Ankali, Praha, performance

Jednodenní událost Odejít znamená vrátit se jinudy proběhne v pražském klubu Ankali & Planeta Za ve středu 13. prosince 2023. Festival navazuje na první ročník Všichni jsme emotivní, který proběhl v roce 2022 v Divadle X10. Letošní ročník odhaluje tělesné, smyslové a politické aspekty střetu dvou paralelních sfér městské kultury: současného umění a klubové hudby a jejich možnosti i limity. V rámci programu se představí umělci a umělkyně Vojtěch Fröhlich, kolektiv Glory Affairs, Tot Onyx, Tomek Pawłowski-Jarmołajew, Sláva Sobotovičová, Jonáš Strouhal, Sráč Sam a další.

Klub je novou bílou kostkou. Festival performance do jeho provozu vnáší zcizení běžného očekávání o pobytu v něm a prezentuje performativní a konceptuální intervence, která rozšiřují divácká očekávání, co se v klubu může odehrávat. Kromě hudby, společného jídla a sociálních interakcí zve diváky ke sledování uměleckých děl, která pracují s tématem absurdity, humoru, vyprávění a překračování hranic, i přímé účasti na nich, a to uvnitř umění, v útrobách klubu, který se stává novým tělem pro stará sdělení. Někdy bludiště, někdy hřiště.

Vstoupit tam znamená vstoupit do určité hry, uměleckého prostředí, do zmenšeného modelu světa. Je rituálním převracením naší každodenní struktury. Je katalyzátorem energií – tělesné, tepelné, sociální, zvukové. Pokud se prostorem necháme proměnit, pak odejít z něj znamená vrátit se jinudy, vrátit se jako někdo jiný.

28.11.2023