, 24. 8. 2007

One Starving Day | Daturah

Klub 007, Praha, koncert

Post-rock-instrumental-ambient-noise-hardcorovej večírek na Sedmičce.Post-rock-metal-instrumental-ambient-noise-hardcorovej večírek na Sedmičce.

Italská kapela One Starving Day má za sebou již celých deset let své existence. Kapelu založil Pasquale Foresti zpěv, samply, basa), který se v roce 1997 rozhodl vyzkoušet něco hudebně nového a k tomu využít svých zkušeností z hardcorových kapel. Po několika personálních změnách se kapela ustálila do současné sestavy: Marco Milucci (kytara), Andrea Bocchetti (kytara), Francesco Gregoretti (bicí) a Dario Foresti (synthy, samply, zpěv).
Na muzice One Starving Day jdou silně znát její hardcorové kořeny. Jejich hudba je často popisována jako zvuk někde na pomezí Godspeed You! Black Emperor a Neurosis. Z české scény je pak možné hledat imho jakous takous zvukovou paralelu s Lvmen. One Starving Day jsou od prvního poslechu temní a úzkostní, protkaní tvrdým hardcorovým zvukem, se zasněnými pasážemi a s řádnou dávkou post-rockové uzavřenosti a intimity.
One Starving Day o sobě dala poprvé hlasitěji vědět na kompilaci Emo Diaries 7: Me Against The World, a to skladbou Animus. První dlouhohrající nahrávku nazvanou Broken Wings Lead Arms To The Sun vydala kapela v roce 2006 u Planaria Recordings. Na desce posluchače zdánlivě konejší dlouhými ambientními plochami, aby je v nečekaných chvílích rozsekala erupcemi emocí a hardcorových momentů.
Kapela na sebe před nedávnem upozornila také v rámci kompilace The Silent Ballet, Volume V: I Let My Fears Get the Best of Me, na které se podílela skladbou Aurora. Skladba se v neinstrumentální verzi objeví také na jejich druhém albu Atlas Coelestis, které bude vydáno na podzim roku 2007.

http://www.myspace.com/onestarvingday
http://www.onestarvingday.com

Německá pětice Daturah z Frankfurtu vznikla na přelomu roku 2003 v sestavě Mathias Herg (kytara, zvuky), Benni Möller (basa, synth), Flo Ebert (kytara), Patrick Bellinetti (bicí) a Ralf Bödner (samply, zvuky). Svou hudbu nazývají instrumental-ambient-noise-rockem… a nejsou daleko od pravdy.
Jejich (zatím) jediné self-titled EP z roku 2004 obsahuje 3 skladby (každá o stopáži kolem 15 minut). Nudy se však bát určitě nemusíte. Zvuk Daturah by se dal přirovnat k velikánům jako Explosions In The Sky či Mono. Skladby nepostrádají typické post-rockové pomalé rozjedy s nastupujícími a silnými build-upy. Mysterióznost a vážnost skladeb trefně podtrhují namluvené samply. Na dobu svého vydání se rozhodně jedná o pionýrské a nápady překypující album.

http://www.myspace.com/daturah
http://www.daturah.de

10.8.2007