, 19. 12. 2023 ~ , 14. 1. 2024

Petra Janda: Domů

Petra Janda, Zuzana Štefková

Galerie Jelení, Praha, výstava

Galerie Jelení a CSU Praha vás zvou na výstavu Petry Jandy Domů.

„Vloží si do úst klíček od rakety a všechno to cítí: semena, pupeny, rašení. Řečiště kořínků větvících se doširoka. Je těžká a zároveň plná bublavého pohybu, drobných patiček, šumění mízy. Připlouvá jiným stavem bez tíže a její úponky obrůstají raketu, která je uvnitř i všude kolem. Dívá se skrz listí ke hvězdám a cítí, jak se jí nenarozený svět dotýká. Už brzy bude na cestě Domů.“

Na výstavě nazvané Domů představí Petra Janda novou site-spefic instalaci propojující téma mateřství, lidské i mimolidské tělesnosti a cestování mezi listím, pupeny a hvězdami. Petra vás zavede do environmentu fantazie a podvědomí, vašimi průvodci se stanou vnitřní dítě, rostliny i mateřské lůno. Oproti přírodním materiálům se nově objevují třpytivé strečové látky nebo samotvrdnoucí modelovací hmota a s nimi zářivé barvy. V předvečer nejdelší noci v roce se rozkvetlá mateřská raketa chystá ke startu domů.

Petra Janda (1991) je multimediální umělkyně a zakladatelka webové platformy a databáze Artbiom.cz. V letošním roce se stala finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Její přístup v sobě slučuje myšlení současného ekofeminismu se světem mýtů a spirituality, přičemž čerpá z ženské tělesnosti, mateřské zkušenosti, tradičních řemeslných postupů a přírodních procesů a tvarů.

Součástí vernisáže bude performance Vulvonautka.
performující: Petra Janda, Tomáš Samek, Zuzana Štefková, Anna Tichá

11.12.2023