, 12. 10. 2023

Philip Glass Ensemble: Early Works

Philip Glass Ensemble

Divadlo Archa, Praha, koncert

V Divadle Archa znovu zazní, symbolicky v rámci jeho závěrečné sezony, skladby Philipa Glasse. Po dvou Glassových sólových vystoupeních (1996, 2016) a řadě koncertů různých orchestrů soudobé hudby, má tentokrát publikum šanci slyšet Glassovu hudbu v podání orchestru složeného z virtuózů, kteří jsou autorizovaní k její interpretaci.

Glass založil Philip Glass Ensemble v roce 1968 v New Yorku jako laboratoř pro svou hudbu. Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb. Průkopnictví tohoto přístupu ovlivnilo vývoj soudobé hudby a členové ansámblu zůstávají i dnes nenapodobitelnými interprety Glassova díla.

Philip Glass patří k světovým tvůrcům, které poprvé českému publiku představilo Divadlo Archa. Nezapomenutelné bylo jeho první vystoupení v roce 1996, kdy skladbu Wichita Wortex Sutra uvedl společně s básníkem Allenem Ginsbergem. O dvacet let později se Glass sólovým koncertem do Archy vrátil.

Koncert Philip Glass Ensemble je příležitost seznámit posluchače s Glassovým ranným orchestrálním dílem. Během koncertu zazní mimo jiné slavná skladba Music in Eight Parts, výběr opery Einstein on the Beach, snad nejvýznamnějšího divadelního díla druhé poloviny dvacátého století, které Glass vytvořil spolu s režisérem Robertem Wilsonem. Výběr hudby k kultovnímu filmu Koyaanisqatsi a mnoho dalších děl.

Michael Riesman, dirigent, klávesové nástroje

Dan Bora, zvukový design

Lisa Bielawa, zpěv, klávesové nástroje

Peter Hess, saxofony

Ryan Kelly, zvukový design

Mick Rossi, klávesové nástroje

Sam Sadigursky, saxofon, flétna

Andrew Sterman, flétna, saxofon

Mike Amacio, produkce

8.10.2023