, 26. 4. 2024 ~ 25. 7. 2024

Promrnění

Alena Plíhalová

Galerie Ahoj Nazdar Čau, vitríny Gumák, autobusové nádraží, Jablonec n. N., Jablonec nad Nisou, výstava

Alena „Ála“ Plíhalová je výraznou libereckou umělkyní širokého zaměření, převážně se však věnuje monochromní černobílé malbě tuší a kresbě. Barvu v nich používá spíše okrajově. Ála vytváří nezaměnitelné labyrinty do sebe zapadajících struktur, které se skládají z jednotlivých hravých segmentů bytostí, příšer, lidských částí těl, zvířat a tvarů. Ty překypují záhyby, výčnělky, očima a oblými křivkami. Motivy, z kterých Ála těží svou inspiraci, jsou zrcadlem její divoké fantazie, snů a často i ji samotnou dokáží překvapit. V její tvorbě je hravost, dravost i erotika. Dává prostor pro divákovu fantazii, aby si příběhy za obrazy domýšlel a viděl v nich své výklady a asociace.
Pro výstavu v jabloneckých vitrínách Gumák přichystala Ála obrazy pro ni neobvyklých větších formátů a nástěnnou malbu v abstraktnější rovině malovanou sprejem v detailech doplněnou fixem.
Ála Plíhalová prošla školami napříč Českou republikou. Střední školu absolvovala na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou, poté na VOŠUP v Praze Design hraček, bakalářské studium absolvovala na FUD v Ústí nad Labem v ateliéru Přírodní materiály, stáž absolvovala ve finské Kouvole na KyAMK a studium završila na FAVU v Brně v ateliéru Enviroment. Ála žije a pracuje v Liberci a je spojena s komunitním centrem tvůrčích lidí Argonaut, kde má svůj ateliér. Ála působí jako učitelka výtvarné výchovy na základní škole.

25.4.2024