, 1. 12. 2006

Smash

Cross Club, Praha, koncert

… aneb žádný sraní

Smash je nepravidelně pravidelná klubová noc, která se nesnaží být in ani trendy. Chce dopřát návštěvníkům porci kvalitní a aktuální elektronické hudby za velice příznivé vstupné, ale hlavně smršť zábavy.

zive: Espion {UK}, Anhedonia, Elektrabel Live, Teapot
vj: Kolouch

do 22:00 vstup 50 Kč, poté 90 KčSmash… aneb žádný sraní

Smash je nepravidelně pravidelná klubová noc, která se nesnaží být in ani trendy. Chce dopřát návštěvníkům porci kvalitní a aktuální elektronické hudby za velice příznivé vstupné, ale hlavně smršť zábavy.

zive: Espion {UK}, Anhedonia, Elektrabel Live, Teapot
vj: Kolouch

do 22:00 vstup 50 Kč, poté 90 Kč
http://machinefunck.info/smash

Hlavní pódium, které bude eklekticky ale smysluplně střídat různé styly, bude úrodnou půdou pro skotského producenta Espiona, který představí svůj aktuální electro a electrobreakový zvuk v živém provedení.

Po šesti letech experimentování s elektronickou hudbou se Stephen Arnold v roce 2000 pouští do seriózní produkce. Ovlivněn world-music, soundtracky k filmům a experimentální elektronikou sedá do studia a za počítač a tvoří skladby pokrývající širokou paletu stylů. Na všem zanechává svůj nezaměnitelně emocionální rukopis, který vyslal turbovýtah z doby Jean-Luca Pickarda v dobrém rozmaru, když se nudil mezi tisícovkami pater. Jemně vybroušené hvězdné melodie zapadají do soukolí pulzujících bicích a glitchů, v okamžiku kdy svištíte okolo mohutné basové vibrace z právě otevřené červí díry. K tomu přidejte rozjařené pípání rozbitého replikátoru jídla, kterému se konečně zase bude někdo chvíli věnovat, a právě se přeměňující amarouny v jídelně, a už najednou slyšíte, že tohle se neděje každý den.

První EP Battle Stations vyšlo Espionovi na respektovaném britském labelu Orson Records a brouzdá od orchestrálních časoprostorových reziduí přes poklidné průlety mléčnou dráhou až po hvězdy na pokraji zhroucení, kvůli kterým si nebudete lehat hlavou směrem od výbuchu, ale budete zvedat ruce do výšky a chytat přívaly neznámé energie, s pytlíčkem slaných buráků v kapse. Další práce (jak vlastní, tak remixérské) pokračovaly pro značky Tyrant, Exceptional, Electrix a také světoznámou Soma Quality Recordings. 4 nová EP se nacházejí již v sousedním kvadrantu a skulinou ze čtvrté dimenze prosakují informace o chystaném albu. V naší galaxii se právě rodí nová hvězda a my právě vidíme, jak se rozsvěcí!

Sekundovat mu bude český projekt Anhedonia, který právě brouzdá vodami IDM a elektroniky. Třiadvacetiletý Vojtěch Smetana prošel v hávu různých pseudonymů dlouhou cestu skrz breakcore, digital hardcore, hard techno a právě se vrací směrem ke klidnější hudbě. Před rokem vydal na slovenském labelu Aliens Production oduševnělé album Destructive Forces, které připomá Aphexe Twina, ještě než tankem zničil celou zahrádku. Industriálními zbytky prorůstají pučící melodie a vytvářejí nádhernou symbiózu. Opravdový talent!

Exkluzivně pro Smash si ambientní „koncert“ šitý na míru pro minimalový dok připravil světoznámý domácí producent Elektrabel. Obvykle prý vystupuje po boku admirála Jeffa Millse, ale rozjet to umí i bez něj. Prozradil nám, že na „Smash akci jsou nároční posluchači. Proto jsem si přichystal opravdu těžký kalibr – morbidminimaltechno. Skutečný minimal. Žádné vagóny, cvakání a praskání – opravdu techno. A aby to bylo minimal, okořením to ještě tím, že tomu něco uberu. Nemilosrdně. Na minimum v maximální dávce.“ Během jednoho setu prý nezazní ani jeden kopák. Ani jiný kopák. Můžeš!

Posledním živým vystoupením co do výčtu, ale rozhodně ne zajímavosti, je prešovský „elektronický písničkář“ Teapot, který tvoří na hranici ambientu, lounge music a IDM. Zdánlivě chladné styly jemně kombinuje a obohacuje tak, že vás opravdu vezmou za srdce, za ucho i za intergalaktický komunikátor. Pokud nejste s výše zmíněnými styly ještě úplně kamarádi, Teapot je přesně ten, u koho byste měli začít.

A až naplníme své uši tou spoustou čerstvého zvuku, gramofony plné zábavy budou po zbytek večera roztáčet další veličiny tohoto hvězdného prostoru. Mladý slovenský producent a dj Monoide zaměřil své lasery na internetové labely. V roce 2003 vydal album Periodt na Realaudio (http://www.realaudio.ch) a v současné době vydává na Stadtgruen (http://www.stadtgruenlabel.net) (tedy – jeden track vydá za tisíce slov, takže stahujte, vždyť je to zdarma!). Od slovenského techna přeletěl k idm electronice & minimalu a cestou narazil na electro a teleportuje ho do slovenského prostředí. Unikátní a vždy s borovičkou!

Další zástupce klanu kulatého černého plastu představuje breakbeat.cz made elita – Kaplick a Saku. Saku se nakonec omluvil, ale naštěstí našel za sebe takovou náhradu, že nám tím změní jenom jedno písmenku na plakátu. Z KapSak se za pomoci libereckého Saboteura stává KapSab. Dále svoje mezihvězdné přibližovadlo u baru zastaví minimalizující Monotype (bude hrát ve stereu jak v kinosále), groovy Subsist (co umí pořádně vzít za Kliku), běžně clashový ale tentokrát experimentální FH, ze souhvězdí Magion zaletí brněnský předák dobré muziky Click Joe a severočeský zástupce kvadrantu Dynamic-Line dj Mooris. A pokud vše poběží jak má, do zvukového prostoru se dostanou i pořádající kapitáni Machine Funck, kteří už nevystupují v prostěradlech.

Ale protože uši přinášejí jen 30 % celkového vjemu (a my se budeme snažit, aby těch 30 % alespoň pro ten večer trochu stouplo), pro vizuální potěchu, kromě interiéru Crossu, bude své autorské holografie promítat VJ Kolouch.

Pokud vám tohle informační scifi náhodou nestačilo, nasměrujte svá kormidla do galaxie http://machinefunck.info/smash a vaše senzory dostanou další dávku informací. Lasery nechte v chládku, přicházíme v míru! A pokud vás neláká virtuální kyberprostor, nastupte do transportéru a nechte se přenést v pondělí 27. 11. na Free Mondays do Roxy, kde v chill outu rozjedeme takovy malý warm up. Jsme připraveni zodpovědět všechny otázky, pustit tracky na ukázku, … nebo zajít na panáka :).

www odkazy

http://machinefunck.info/smash

http://myspace.com/espionhyperoctave
http://www.hyperoctave.org
http://www.elektrabel.info
http://myspace.com/projectanhedonia
http://teapot.penaa.com
http://myspace.com/97595443
http://www.monotype.cz
http://myspace.com/clickjoe
http://magion.webz.cz
http://www.leporelo.sk
http://www.dynamic-line.com
http://www.breakbeat.cz
http://www.sperm.cz
http://www.crossclub.cz

27.11.2006