Projekt ŠRÁMY autorky Stéphanie Nyota NDuhirahe nyní pokračuje druhou částí nazvanou Děti z bakelitu.
Co je to vzpomínání?
Co si my a co naše těla uchovají z různých životních příběhů?
Jak dochází k přenosu historie bolesti z generace na generaci? Jak můžeme o této bolesti mluvit?
V první části projektu ŠRÁMY/ La débattue zkoumala autorka konceptu svou rodinnou historii a zpochybňovala viditelné i neviditelné stopy, které na ní mohly zanechat určité historické události.
Děti z bakelitu také vznikají na základě rozhovorů, ale tentokrát s lidmi, kterým bylo v době Sametové revoluce kolem 10ti let. Autory projektu totiž zajímá úhel pohledu člověka, který je na prahu dospělosti, který je již schopen vytvořit si vlastní názor na svět, a přitom ještě nemusí být zatížen nánosem životních zkušeností dospělého jedince či společenskými konvencemi.
Pojítkem mezi první a druhou částí projektu ŠRÁMY je proces léčení a uzdravování cestou rozhovoru a sdílení.
Děti z bakelitu jsou experimentální koláží, která vzniká kompozicí různých uměleckých forem. Snoubí v sobě prvky zvukové a video instalace, které jsou aktivovány malými pohybovými a akrobatickými performancemi, podpořenými autentickým hudebním doprovodem.
Koncept: Stéphanie Nyota NDuhirahe/ Cie Pieds Perchés
tvůrčí tým: Stéphanie Nyota NDuhirahe, Markéta Stránská, Eva Lédlová, Nguyễn Mỹ Ngân/Mor Wen, Roman Džačar
producent: Schmilblick spolek
produkce: Eva Dryjová
podpora: NextGenerationEU, Národní plán obnovy ČR, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Centrum pro rozvoj choreografie SE.S.TA, Cirqueon, Studio Prám