, 10. 9. 2006

Sunburned Hand Of The Man (US)

Cross Club, Praha, koncert

A.M.180 uvádí koncert legendárních Sunburned Hand Of The Man spolu s Květoslavem Dolejším (CZ) a Lidovími léčiteli (CZ).A.M.180 uvádí koncert legendárních Sunburned Hand Of The Man spolu s Květoslavem Dolejším (CZ) Lidovími léčiteli (CZ).
Sunburned Hand Of The Man hned v několika ohledech rozmetávají na kusy obvyklou představu o tom, jak má vypadat a fungovat "rocková kapela". A dělají to cíleně. Kromě klíčové osoby kapely (o které se mluví spíš jako o "kolektivu" i jako o "gangu"), kterou je frontman John Moloney, se její osazenstvo čile obměňuje a zůstává v anonymitě – alespoň pro ty, kdo jsou vně jejich docela rozsáhlé fanouškovské komunity. Alba, kterých stihli za pár let existence nahrát zhruba 14, nejsou výsledkem pracného procesu hledání ideálního zvuku ve studiu v péči jak-to-rozpočet-dovolí-renomovaného producenta, ale jsou to většinou syrové záznamy uvolněných jamů, kde není ostudou, že chvíle vášnivého políbení múzou střídá uši hudebního gurmána týrající instrumentální selhávání. I kvůli tomu SHOTM desky vydávají sami v pálených exemplářích nebo na obskurních ultra-undergroundových labelech. Jasně, pro posluchače konzervativnějšího naladění budou SHOTM nezkousnutelný úlet. Živelnost, neústupnost v naprosté tvůrčí svobodě i v tom, jak s jejími výsledky nakládat a z toho plynoucí totální anarchismus ve vztahu k hudebnímu průmyslu, to všechno etabluje Johna Moloneyho a projekt Sunburned Hand Of The Man na fenomén, vzbuzující pozornost a hodně velký respekt.
Pár reálií, které by mohly pomoci zasadit SHOTM do souvislostí: jejich jádro pochází z Massachusetts, v různých městech tohoto státu taky vznikla většina jejich alb. Mezi příznivci SHOTM se ví, že mají personálně víc než blízko k jiné tak trochu záhadné partě americké alternativy, newyorským No Neck Blues Band. Členové SHOTM nedávno založili spolu se členy Comets On Fire (Sub Pop) kapelu Howlin Rain. V roce 2003 se coby reprezentanti (dost pravděpodobně uměle vyvolané) vlny "New Weird America" objevili na obálce časopisu Wire. Sunburned Hand of Thurston se jmenuje raritně vystupující kapela, jejímiž členy jsou SHOTM a Thurston Moore ze Sonic Youth. Ten pozval SHOTM i na jím kurátorované All Tomorrows Parties, které proběhnou v prosinci 2006 v britském Somersetu.
Volba supportérů pro tuhle akci byla jasná skoro od první chvíle. Ústecko/pražský spolek Lidoví léčitelé osvědčil originalitu i odvahu hned v několika směrech, například neokoukaným designem dřevěného obalu "debutového alba" i zvládnutým předskakováním hudebně zcela jinde se nacházejícím Les Georges Leningrad. Muzikantský všeuměl a globální vizionář ze Skalska Květoslav Dolejší by si se členy SHOTM mohl porozumět nejen co se muziky týče.

Odkazy:

www.sunburnedhandoftheman.com
www.myspace.com/sunburnedhandoftheman
www.lidovi-lecitele.com
www.kvetoslav-dolejsi.wz.cz
www.crossclub.cz

vstupné:

130,- / rezervace výhradně na tickets[at]am180.org

27.8.2006