–22:00, 7. 3. 2024

Tereza Vinklárková / Výstup z rezidence

Tereza Vinklárková

Pragovka Gallery, Praha, performance, výstava

Pragovka Gallery vás 7. března od 18 hodin zve na prezentaci výstupu rezidence umělkyně Terezy Vinklárkové.

Výstup z rezidence Terezy Vinklárkové tvoří ukázka scénických a kostýmních prvků vytvořených během měsíční rezidence v Pragovka Gallery. Tyto dílčí aspekty jsou předpřípravou pro krátké filmové příběhy pod pracovním názvem Itstory. Hlavními postavami příběhu jsou ztrápené éterické bytosti, nazývané bludičky, vystupující ve středním rodě. Tyto bytosti putují útrobami člověka, hledají vysvětlení svých zdravotních komplikací a touží po správné indikaci k vyřešení svých problémů a následnému uzdravení. Krátké dialogy postavené na poetickém textu nám odhalují příběhy, které se zabývají internalizovanými přístupy patriarchální společnosti k duševnímu zdraví člověka.

Projekt otevírá otázky týkající se systematického potlačování emocionálního prožívání a psychosomatických problémů, které stojí nejen za určitou formou diskriminace v daném společenském řádu, ale také generační frustrací z nemožnosti vyjádřit vlastní nespokojenost. Itstory vytváří nový narativ, který promlouvá z perspektivy vlastního těla a jeho prožitků.

V rámci večera proběhne také komentovaná prohlídka a performence Tiny Hrevušové k výstavě Unexpected Existence.

Pokud máte zájem dozvědět se více o umělkyni Tereze Vinklárkové a její tvorbě, navštivte nás 4.3. na OpenStudiu. Setkání je plánováno v galerii.

Otevírací doba galerie: ÚT–⁠⁠⁠⁠⁠PÁ 13–⁠⁠⁠⁠⁠19, SO–⁠⁠⁠⁠⁠NE 12–⁠⁠⁠⁠⁠18

29.2.2024