–20:00, 11. 9. 2023

Třetí dekáda na scéně: Zdroje umělecké spolupráce. Jak se profesionalizuje kolektivní praxe?

Šimon Levitner, Dana Balážová, Vojtěch Märc, Zuzana Štefková a Markéta Mansfieldová

Centrum pro současné umění Praha, Praha, přednáška

(auditorium)

CSU Praha vás zve na další z řady diskusí o fenoménech, které formují podobu současné výtvarné scény. Diskutující Šimon Levitner (za BCAA), Dana Balážová (za Comunite Fresca), Vojtěch Märc a Zuzana Štefková budou s moderátorkou večera Markétou Mansfieldovou hovořit o podobách a podmínkách kolektivní tvorby v současném umění.

Diskuse proběhne v českém jazyce.

Vstup na akci je zdarma.

Kolektivní tvorba se na současné umělecké scéně prosazuje stále výrazněji. Kolektivy vyhrávají umělecká ocenění, kurátorují významné umělecké přehlídky, dostávají se do vedení uměleckých organizací. Tvořit v kolektivu se stává strategií pro narušování zavedeného fungování institucionálního provozu, východiskem z individualismu komoditně orientované společnosti. V kolektivech se potkávají umělci a umělkyně s teoretiky, architekty, designéry a dalšími profesionály, čímž vznikají inovativní umělecké projekty s výrazným akademickým a společenským přesahem. I na české umělecké scéně vzrůstá význam kolektivů, jejichž interdisciplinární díla propojují různé obory, média a tvůrčí strategie. Jen málo z těchto nově vzniklých uskupení však dlouhodobě přetrvá v podmínkách neziskové kulturního sektoru, jenž selhává v zajištění základních sociálních a ekonomických jistot. Vedle prekarizovaného fungování čelí současné kolektivy i řadě dalších výzev ztěžujících etablování kolektivní praxe jako udržitelné součásti uměleckého provozu.

Diskuze se zaměří na otázky spojené s profesionalizací kolektivní umělecké praxe na české umělecké scéně. Jaké jsou motivace k tomu být součástí kolektivu a co tvoří jeho základ? Jaké organizační strategie zajišťují udržitelné fungování kolektivu? A jakou podporu by měly kolektivy dostávat ze stran vzdělávacích, grantových a výstavních institucí?

29.8.2023