, 27. 9. 2023 ~ , 24. 11. 2023

¡IMPRESIONES DE AMÉRICA LATINA!

G18, Zlín, výstava

(budova Fakulty humanitních studií, u zastávky MHD Školní)

Technika sítotisku se objevila v Číně již v prvním století našeho letopočtu. V důsledku technologického vývoje, který vedl ke vzniku rychlejších a výkonnějších ofsetových tisků, však v USA a Evropě došlo k jejímu úpadku. Jednou ze zemí, kde sítotisk nadále prosperoval, bylo právě Mexiko a okolní země.

Na mapu grafického designu se Mexiko zapsalo v roce 1968 díky vizuálnímu stylu letních Olympijských her. Právě v tomto období v Evropě vznikala Bienále grafického designu, konkrétně ve Varšavě a Brně. Grafický design se na svůj vrchol dostal až v 90. letech současně se vznikem mexického Mezinárodního bienále plakátu.

Výstava představí více než 60 plakátů a limitovaných tisků profesionálů nejen z mexické klasické generace z dob 90. let, které do galerie přinesou kulturní, sociální, politický i obchodní přesah. Návštěvníci budou mít možnost poznat výběr nejvýznamnějších grafických designérů z Mexika, Kuby, Brazílie a dalších zemí,” popisuje grafický designér a zároveň jeden z kurátorů výstavy Eduardo Barrera Arambarri.

Výstavu kromě vystavených plakátů tvoří také sítotisková dílna, která návštěvnictvo uvede do autentické atmosféry latinskoamerické kultury lokálních tiskařů. Jako součást doprovodného programu proběhne lekce separování barev pro sítotisk a odborná přednáška pro veřejnost o různých technikách tisku.

Vernisáž proběhne ve středu 27. září 2023 v 18 hodin, vstupné pro všechny zdarma.

28.8.2023